Sú najlepší v Belgicku a vychovávajú svetové hviezdy. Do Trnavy príde Anderlecht Brusel

Spartak Trnava sa v Európskej lige dostal do ťažkej skupiny a vo štvrtok večer ho v domácom prostredí čaká veľký súper: historicky najúspešnejší belgický klub RSC Anderlecht Brusel.
Ani ten však už nie je taký dobrý ako kedysi, aj keď má až 34 ligových titulov, deväť výhier v belgickom pohári a dva razy vyhral Pohár víťazov pohárov i európsky Superpohár.
Obdobie, keď Anderlecht mohol rovnocenne hrať proti najväčším európskym veľkoklubom, je dávno preč. Doma stále patrí k špičke, hoci v minulej sezóne skončil tretí, ale v Lige majstrov má dlhodobo problém dostať sa cez skupinovú fázu – tento rok sa do nej ani nekvalifikoval.
Anderlecht je symbolom problémov klubov podobného formátu: dominantných v domácich súťažiach, no neschopných riadnej konkurencie na európskej úrovni. Priepasť medzi európskymi „superklubmi“ a menšími celkami sa každou sezónou zväčšuje a už dlhodobo sa diskutuje o tom, že by mohla byť založená „superliga“ s tímami ako Barcelona, Real Madrid či Bayern Mníchov.
Formát Ligy majstrov a Európskej ligy sa viackrát menil. Dnes sa veľkokluby do skupín dostanú ľahšie ako v minulosti a v UEFA sa podľa nedávno zverejnených informácií hovorí o vytvorení tretej pohárovej súťaže.
Lige majstrov dominujú kluby z piatich najlepších líg (španielska, nemecká, anglická, francúzska a talianska), posledným víťazom mimo nich bolo v roku 2004 FC Porto pod vedením Josého Mourinha. Z východoeurópskych celkov sa nikto triumfu nepriblížil už takmer dvadsať rokov od čias Dynama Kyjev s Andrijom Ševčenkom v útoku.
Najlepší odchádzajú
Anderlecht a ďalší miestni giganti z menších západoeurópskych líg ako Celtic Glasgow, Porto, Benfica či Ajax Amsterdam sa zmenili na prestupovú stanicu, kam smerujú hlavne lacnejší mladí hráči s ambíciou dostať sa do najväčších súťaží.
Preto aj keď Anderlecht priniesol do veľkého futbalu hráčov ako Vincent Kompany (obranca Manchestru City) či Romelu Lukaku (útočník Manchestru United), do Trnavy príde s kádrom neznámych futbalistov, ktorí ešte len čakajú na svoj veľký prestup. Pred sezónou mužstvo opustil výborný defenzívny záložník Leander Dendoncker, išiel na hosťovanie do anglického Wolverhamptonu Wanderers, nováčika Premier League.
Pred troma rokmi dokázal Anderlecht v Lige majstrov trápiť napríklad londýnsky Arsenal, ale z vtedajších hviezd nikto nezostal. Z výbornej zálohy odišiel Dennis Praet (dnes Sampdoria Janov) či Youri Tielemans (AS Monako), ktorého do základu zaradili už v sedemnástich kvôli tomu, že Cheikhoua Kouyatého predali do West Hamu United.
Keďže klub si nedokáže dlhodobo udržať svojich najlepších hráčov, jeho šance v pohárovej Európe sa zmenšujú a fanúšikovia si už na to zvykli.
Mladý Vincent Kompany:
Debut de Kompany con el Anderlecht en 2003. #ManCity #Anderlecht pic.twitter.com/rN4WJKTU2H
— Pablo Bueno (@pablobueno22) June 7, 2014
Výborná akadémia
V domácej lige by Anderlech nebol taký úspešný bez vynikajúcej klubovej akadémie, ktorá vyprodukovala mnohých skvelých belgických reprezentantov. Z kádra Belgicka na svetovom šampionáte v Rusku tvorili odchovanci Anderlechtu viac ako 35 percent: okrem Kompanyho
Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.