Denník N

Smer dnu, Smer von: prírastky a úbytky členskej základne najväčšej strany (reportáž z východu)

Foto N - Andrej Bán
Foto N – Andrej Bán

Pozreli sme sa na to, kto a prečo dnes vstupuje do a kto naopak vystupuje zo Smeru v okresoch Michalovce, Sobrance a Trebišov, považovaných za bašty strany.

Neviem ako u vás, ale v Bratislave máme pocit, možno skreslený, že Slovensko sa od februára trochu zmenilo. Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, doteraz neobjasnenej, sa udialo zopár vecí.

Boli protestné zhromaždenia. Fico už nie je premiérom a Kaliňák ministrom. Denník N priniesol príbehy bitých farmárov a zneužívaných agrodotácií, popísal únos Vietnamca naším vládnym špeciálom. K tomu pribudli colné podvody, pokus ministerky o rozloženie SAV (čo sa už v prípade RTVS úspešne darí) a iné prípady, ktoré by mali v inej krajine akiste iné dôsledky.

To porovnanie pozná každé dieťa – Smer pripomína kŕdeľ vrabcov, do ktorého hodili kameňom. Nie, vrabce neodpovedajú dvoma kameňmi ako Fico, vrabce sa rozpŕchnu na všetky strany. Lajčák, Kažimír a iné topfigúry už nevedia, ako jasnejšie súputníkom naznačiť, že z tejto káry chcú vystúpiť. Aj kandidáti na starostov či primátorov sa od strany akosi odťahujú.

Kauza za kauzou sa valí, no pád preferencií Smeru sa ustálil na čísle dvadsať. Predseda prechádza do protiofenzívy masívnym kupovaním voličov v podobe školských obedov zadarmo a iných benefitov.

A do takejto krajiny prichádza druhá misia europoslancov. Na rozdiel od marcovej návštevy už od Fica nepočujú, že na východe Slovenska nič nie je. Východ je pritom baštou Smeru, ak nepoužijeme rovno kotlebovský výraz pevnosť. V parlamentných voľbách v marci 2016 získala táto strana v okrese Michalovce 36,9 percenta, v susedných Sobranciach dokonca 46,6 percenta hlasov.

Do akej miery sa odhalenia a kauzy prejavili na náladách v kraji „grófky“ Roškovej, jej komplica Šuchtu, v kraji Vadalovcov a Rodovcov? Prinášame päť príbehov.

Kaderník Očenáš: nie obal, vnútro je podstatné

„Boky by som rozhodne skrátil, bradu upravil, vrch by som nechal tak.“ Reportérovi sa málokedy stane, aby respondent kvalifikovane zhodnotil jeho účes, Lukáš Očenáš (25) z Michaloviec je ale výnimkou. Mladý kaderník je dvojnásobný majster sveta a majster Európy (a tiež štvornásobný majster Slovenska) v najťažšej zo 42 súťažných disciplín svojho odboru – dámska technická kategória. To sú najnáročnejšie účesy bez sponiek.

Lukáš Očenáš. Foto N – Andrej Bán

Okrem toho už stihol dvakrát kandidovať za mestského poslanca. Pred štyrmi rokmi (neúspešne) za pravicový štvorlístok strán na čele s SDKÚ-DS, teraz sa o to isté pokúša s trojročnou legitimáciou najúspešnejšej strany v peňaženke. Čo vedie šikovného mladého muža k tomu, že vstúpi do Smeru? K odpovedi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Slon za Zemplíne, kniha od Andreja Bána v našom obchode

zobraziť

Teraz najčítanejšie