Denník N

Českú diplomaciu ovládajú Babiš a Zeman, nový neskúsený minister zahraničia na ich hry nemusí stačiť

Miloš Zeman zo Západu veľa pozvánok nedostáva. Foto - TASR/AP
Miloš Zeman zo Západu veľa pozvánok nedostáva. Foto – TASR/AP

Neznámy Tomáš Petříček je bývalým asistentom Miroslava Pocheho, ktorého nominácia na post ministra zahraničia neprešla.

Zakaždým, keď český prezident Miloš Zeman vyrazí na zahraničnú cestu, sleduje Česko jeho kroky tak trochu s napätím. V týchto dňoch vyrazil do Nemecka, kde ho čaká stretnutie s náprotivkom Frankom-Walterom Steinmaierom a „Mutti Merkelovou, ktorá do Nemecka pozýva migrantov“, ako nedávno česká hlava štátu v televíznom vystúpení nazvala spolkovú kancelárku.

Zemanova osobitá diplomacia sa vyznačuje silnými slovami, pozoruhodne blízkymi kontaktmi na Východe, hlavne v Rusku a v Číne, ale aj minimálnymi stykmi so západnými spojencami Česka. Doposiaľ ju Česi mohli brať – parafrázujúc prezidentove slová – ako „ostrovček zemanovskej deviácie“ v zahraničnej politike, ktorú podľa ústavy určuje vláda.

V českej diplomacii však nastáva nová éra. Sociálni demokrati sa po sporoch s prezidentom Zemanom a premiérom Andrejom Babišom podľa všetkého vzdali ambície naplno viesť ministerstvo zahraničia, keď do jeho čela tento týždeň nominovali politicky neskúseného a neznámeho muža – Tomáša Petříčka. O ňom vedia Česi zatiaľ jediné – že je bývalým asistentom Miroslava Pocheho, ktorého nominácia na post šéfa diplomacie neprešla. Panujú tak vážne pochybnosti, či tento 36-ročný muž bude schopný hrať vyrovnanú partiu s tandemom Babiš – Zeman, ktorý bezpochyby chce vystupovanie Česka navonok plne ovládať.

Od sudetskej karty po migráciu

Vráťme sa k Zemanovej návšteve Nemecka, ktorá práve v tomto kontexte naberá na dôležitosti. V Berlíne Zemana, samozrejme, dobre poznajú. Podľa hradnej diplomacie ho rešpektujú ako ťažkú váhu českej politiky.

Na druhej strane, s trochou nadsádzky je v posledných rokoch Zeman azda najväčšou príťažou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Miloš Zeman

Svet

Teraz najčítanejšie