Denník N

Prečo Západ v boji s Vladimirom Putinom stráca

Timothy Snyder. Foto N – Vladimír Šimíček
Timothy Snyder. Foto N – Vladimír Šimíček

Timothy Snyder vo svojej knihe ukazuje, že taktika ruského prezidenta nakoniec mohla byť veľmi efektívna.

Dvadsiate storočie je už dávno a skutočne za nami, no podobne je za nami aj naša optimistická viera v nevyhnutnosť pokroku. To je odkaz, ktorý nám vo svojej bezútešnej a výstižnej novej knihe Cesta do neslobody ponúka americký historik Timothy Snyder.

Autor, profesor Yaleovej univerzity, sa preslávil ako historik východnej Európy. Jeho oceňovaná kniha Krvavé územie popisuje dejiny národov a území, ktoré sa ocitli medzi Stalinovým Sovietskym zväzom a Hitlerovou Treťou ríšou. V novej knihe maľuje na väčšie plátno: začína s koreňmi autoritárstva v Rusku, pokračuje Putinovým útokom proti Ukrajine a končí prekvapivo úspešnou kremeľskou subverziou západnej politiky.

Už nie zo západu na východ, ale naopak

Kniha sa venuje šiestim témam a šiestim rokom. Najprv nás autor zoznámi s rehabilitáciou totalitného myslenia v Rusku v roku 2011 a s tamojším kolapsom demokratickej opozície o rok neskôr. Potom príde takmer úplne neočakávaný útok na Európsku úniu z roku 2013, nasledovaný v ďalšom roku vojnou proti Ukrajine. Snyder ďalej píše o „politickej fikcii“ v Rusku, Európe a v Amerike a nakoniec o ruskej intervencii do americkej politiky a o zvolení Donalda Trumpa v roku 2016.

Puristi môžu proti tejto jasnej kategorizácii namietať. Väčšina týchto problémov sa totiž začala v dávnej minulosti. Ideologické vákuum, ktoré sa vytvorilo po páde komunizmu, sa zapĺňalo už od začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia, teda dlho predtým, než sa do stredu pozornosti dostal Putin. Vyplnila ho euroázijská myšlienka – mystická predstava, že Rusko je centrom nezápadnej civilizácie –, ktorá je stará celé desaťročia. Ruské zasahovanie do záležitosti susedných krajín taktiež nie je žiadnou novinkou, napokon, stačí sa pozrieť na veľký kybernetický útok proti Estónsku v roku 2007. A nová nie je ani nedôvera v západné médiá.

Napriek tomu je ústredná Snyderova téza veľmi silná. Dlho sme totiž predpokladali, že politické trendy sa posúvajú zo západu na východ, že týmto smerom prúdia myšlienky demokracie, vlády práva a trhovej ekonomiky, ktoré prenikali cez železnú oponu, podrývali vládu komunistov a napokon utvárali to, čo prišlo po nich. Dnes sa to obrátilo: autokracia, nabubrelosť, kapitalizmus slúžiaci najmä vládnucej triede a démonizácia oponentov prúdia z Putinovho Ruska smerom von. Ponížený a rozdelený Západ už nie je stabilný, úspešný, triumfujúci a zjednotený, akým sa zdal v deväťdesiatych rokoch.

Namiesto dejinnej nevyhnutnosti politika večnosti

Zlatým klincom knihy je opis toho, ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie