Denník N

Detská lekárka: Deti mimo nášho rajóna, ktoré rodičia nechcú očkovať, neberieme

Lekárka Mária Fedorová je pediatrička v Bratislave. Opisuje, prečo je očkovanie dobré, prečo deti chodia častejšie k lekárom, ako sa prejavuje, že deti dnes jedia málo zeleniny a ovocia, ale aj to, čo robiť, aby dieťa nebolo po návrate do kolektívu hneď choré.

Šesť rokov ste robili na detskej klinike, kde ste robili aj na pohotovosti. Teraz ste dva a pol roka v ambulancii. Chodia dnes deti k lekárovi častejšie ako pred ôsmimi rokmi?

Áno. Chodia aj s veľmi krátkodobými ochoreniami, s ktorými predtým nechodili. Napríklad dieťa sa raz povracia, rodičia namerajú 39 stupňov teploty, nič nepodajú, ale hneď prídu k lekárovi. Keď som začala robiť v Prahe pred zhruba desiatimi rokmi, bolo to veľmi podobné. Ľudia chodili na pohotovosť často aj len tak, preventívne, napríklad išli z chaty a dieťa pokašliavalo, tak sa „prišli ukázať“. Veľa zaneprázdnených rodičov si pohotovosť zamieňalo s bežnou detskou ambulanciou. Potom však zaviedli poplatok 50 českých korún.

Zmenilo sa to?

Zo dňa na deň prestalo chodiť 50 až 60 percent pacientov. Aspoň na chvíľu. Bolo to neuveriteľné. Chodili naozaj len pacienti, ktorí potrebovali lekársku pomoc. Pred poplatkom boli pohotovosti veľmi vyťažené. Na Slovensku máme podobný poplatok, ale ľudí neubúda. A to ani teraz. Poplatky sa zvýšili, ale len ak pacienti prídu po desiatej večer. Za súčasných podmienok sa dokonca niektorým rodičom vyplatí prísť na pohotovosť.

V čom?

Napríklad ak im robia CRP test. V ambulancii si musia za vyšetrenie CRP priplatiť, lebo to v plnej miere neuhrádzajú poisťovne. Ale na pohotovosti zaplatia poplatok dve eurá a už nič viac neplatia. A to hovoríme len o vyšetrení CRP.

Robíte CRP test vždy?

Nie. Keď viem jasne stanoviť diagnózu, tak to nie je potrebné. Napríklad keď vidím, že dieťa má hnisavú angínu, tak mu nasadím antibiotiká rovno. Niekedy je diagnóza jasná, inokedy potrebuje čas, aby sa prejavila. Hlavne pokiaľ rodičia prichádzajú s dieťaťom veľmi skoro. Všeobecne sa snažím antibiotiká nedávať, keď nemusím. Samozrejme, sú rodičia, ktorí priamo žiadajú CRP test alebo antibiotiká. A to najmä v čase, keď sú dovolenky.

Veria CRP?

Áno.

Užívame veľmi veľa antibiotík. Akoby dnes boli dve skupiny – jedna hovorí, že lekár je zlý, lebo na všetko predpíše antibiotiká. Druhá si ich vyslovene pýta, aj keď ich lekár nechce predpísať. S čím sa stretávate vy?

Snažíme sa rodičov učiť, že antibiotiká nie sú vždy potrebné. Keď to nie je jednoznačné, radšej sa dohodnem s rodičmi, nech prídu s dieťaťom o dva dni na kontrolu. Ja ho znovu vyšetrím a podľa vývoja choroby sa rozhodnem. Niekedy si telo s infekciou poradí samo. V dovolenkovom období je, samozrejme, tlak na podávanie antibiotík mierne väčší, ale všeobecne nám pacienti veria a na ich predpisovanie netlačia.

Pri antibiotikách vám veria, ale pri očkovaní to tak často nie je a rodičia idú proti odporúčaniam lekárov a nedávajú deti povinne očkovať. Čím to je?

Mamy často prídu s tým, že si niečo prečítali na internete. Nemajú naštudované zloženie vakcín alebo vedecké štúdie, ktoré sú o očkovaní. Sila médií je obrovská, niektoré argumenty, ktoré sa uvádzajú v článkoch a na diskusných fórach, nemajú oporu v praxi. Napríklad tvrdenie, že na záškrt sú predsa antibiotiká, ktoré ho vyliečia, preto nie je dôvod očkovať. Ale to nie je pravda.

Prečo?

Záškrt už nik z nás lekárov nevidel.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie