Denník N

Newsfilter: Čo v tej koalícii Most-Híd ešte robí?

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Odchod Žitňanskej oslabí slovenský prvok v Moste, jeho príťažlivosť i jednu z profilových tém strany. Smer je najúspešnejší politický projekt, ale v prezidentských voľbách to až tak neplatí. Nové informácie o prípade údajného zneužívania.

Udalosti dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Odchod výraznej tváre, agendy i voličov

Oznámenie Lucie Žitňanskej o jej odchode z poslaneckého klubu i zo strany Most-Híd koalíciou navonok nijako nezatriaslo. Veď prečo aj? Pellegriniho vládu v parlamente stále podporuje väčšina poslancov, ku ktorým sa zväčša pridáva aj trojica poslancov, ktorí boli pôvodne členmi klubu Sme rodina.

Žitňanská dávala svoj dištanc najavo už dávnejšie, v piatok svoje výhrady v rozhovoroch pomenúva ešte ostrejšie. Pre Smer a SNS teda bude určite komfortnejšie, keď ich už nebude kritizovať v rámci koalície, ale bude tak robiť ako nezaradená poslankyňa.

Pre SNS je to dobrá správa aj preto, že sa s exministerkou viackrát otvorene nezhodovala najmä v ideologických témach.

Narazila, ale postojačky. Žitňanskej odchod však vyrobil veľký problém pre Most a zároveň odhaľuje, v akom zlom postavení v rámci koalície sa ocitol.

Strana prišla o jednu z najvýraznejších tvárí, ktorá bola pre mnohých slovenských voličov dôvodom, prečo stranu vôbec voliť. Jej odchod zo strany, ako aj dávnejší odchod Františka Šebeja z parlamentu veľmi oslabujú slovenský prvok strany, ktorá chcela byť nielen podľa názvu nadetnickým subjektom.

Ich odchodom v strane sa oslabuje aj dôraz na profilové témy zahraničnej politiky a spravodlivosti. Mostu síce zostal post predsedníčky zahraničného výboru (Katarína Cséfalvayová) i ministra spravodlivosti (Gábor Gál), no ukazuje sa, že ich hlas nedosahuje silu ich predchodcov.

Stačí si porovnať, ako Žitňanská trvala na tom (a nakoniec to aj dosiahla), aby sa členkou súdnej rady nestala nominantka Smeru a jej štátna tajomníčka Monika Jankovská, a ako Gál pre nesúhlas koaličných partnerov preventívne stiahol zákon o zaisťovaní majetku z nelegálnej činnosti.

Niežeby exministerke vždy všetko prešlo. Naopak, neraz so svojimi iniciatívami, ako trebárs dekriminalizácia marihuany alebo aj spomínaný zákon, narazila. Lenže za svojím si stála až do konca a minimálne dvakrát (pri Jankovskej a Kaliňákovi) pohrozila tým, že sa vzdá svojej funkcie.

Nevďak za lojalitu. „Keď sme vstupovali do vlády, mali sme ako priority euroatlantické smerovanie Slovenska, právny štát, menšiny a stabilnú vládu. Nejaké časti z toho, čo v tejto vláde garantoval Most-Híd, už akoby jednoznačne neboli napĺňané.“ To povedala poslankyňa ešte v máji a odvtedy sa veci ešte zhoršili.

Nech už sa na pôsobenie strany v tejto koalícii pozeráme akokoľvek kriticky, Most-Híd dodržiaval dohody a bol k svojim koaličným partnerom veľmi lojálny.

Prekračoval dovtedy nemysliteľné hranice a akceptoval Kaliňáka i Rezníka, umožnil vznik Pellegriniho vlády, netrucoval, keď bezpečnostná stratégia uviazla u Danka, ani nežiadal zmeny na ministerstve obrany.  

No o reciprocite

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie