Lotyši po troch prehrách siahali na plný bodový zisk, dve minúty pred koncom zariadil predĺženie Bieber

Švajčiari dlho nemohli nájsť recept na skvelo chytajúceho Masalskisa. V predĺžení o výhre Lotyšska rozhodol Daugavinš.

A-skupina

Švajčiarsko – Lotyšsko 1:2pp (0:0, 0:1, 1:0 – 0:1)

Góly: 59. Bieber – 24. Džerinš (Darzinš, Krišjanis), 63. Daugavinš (Darzinš) Rozhodcovia: Sidorenko (BLR), Šindler (ČR) – Lazarev (Rus.), Kilian (NOR), vylúčení: 3:5 na 2min, presilovky a oslabenia: 0:0

Švajčiarsko: Berra (Genoni) – Geering, Streit – Fiala, Suri, Almond – Blum, Josi – Ambühl, Bodenmann, Bieber – Helbling, Grossmann – Hollenstein, Romy, Brunner – Kukan – Weiser, Walker, Trachsler, Schäppi.

Lotyšsko: Masalskis (Mustukovs) – Redlihs, Jerofejevs – Sprukts, Redlihs, Indrašis – Sotnieks, Galvinš – Darzinš, Daugavinš, Džerinš – Širokovs, Cibulskis – Abols, Cipulis, Bukarts – Jass – Saulietis, Berzinš, Bajaruns, Skvorcovs.

Švajčiari si po včerajšej jednogólovej výhre nad Nemeckom chceli zapísať do tabuľky ďalšie tri body na úkor Lotyšska. Práve Lotyši sú pokladaní za najväčšieho konkurenta Švajčiarov v boji o štvrťfinále. Po prvých troch dueloch malo Lotyšsko na konte tri prehry a nelichotivé skóre, no v zápasoch s Kanadou, domácim Českom a Švédskom od nich zisk bodov nikto neočakával. Šampionát sa pre nich teda začal až dnes.

Šance na skórovanie mali oba tímy, no v prvej tretine si brankári udržali čisté kontá. Hra sa prelínala zo strany na stranu, Švajčiari boli v útoku o čosi aktívnejší.

Gól prišiel na začiatku druhej tretiny, keď Švajčiari prepadli v útočnom pásme a Andis Džerinš pekným gólom zakončil rýchly protiútok Lotyšov.

Po tomto góle Švajčiari ožili, no všetky ich strelecké pokusy končili na skvelo chytajúcom Masalskisovi. K švajčiarskemu tlaku napomáhali aj časté vylúčenia na strane Lotyšov, no Švajčiari ich trestuhodne nevyužívali, aj keď vyložených šancí mali neúrekom.

Vyrovnanie prišlo až v samotnom závere, keď necelé dve minúty pred koncom poslednej tretiny v skrumáži pred Masalskisom s dávkou šťastia vyrovnal Matthias Bieber, a poslal zápas do predĺženia.

V ňom boli od úvodu aktívnejší lotyšskí hokejisti. V tretej minúte sa k puku dostal Daugavinš, ktorý zadovkou našiel Darzinša, a ten mu vrátil prihrávku pred prázdnu bránu. Z tejto pozície sa Daugavinš nemohol pomýliť, a tak rozhodol o zisku prvých dvoch bodov pre tým Lotyšska na šampionáte.

Edgars Masalskis, brankár Lotyšska: „To bol teda zápas! Mal som veľa práce, ale nesťažujem si, tak sa mi totiž chytá lepšie. Dnes mi výrazne pomohli spoluhráči, ktorí zblokovali veľa striel. Hrali sme disciplinovane, bez zbytočných vylúčení a to bol základ úspechu. Sme radi za dva body, mali sme na úvod turnaja ťažkých súperov, ešte sa pokúsime zabojovať o štvrťfinále.“
Roman Josi, obranca Švajčiarska: „Mali sme dostať viac pukov do lotyšskej bránky, šance sme na to mali. Boli sme pred bránkou súpera málo dôrazní, nedorážali sme a neclonili sme. Na tomto musíme popracovať.“