Denník N

Dopravný policajt: Vodiči v Bratislave sú zväčša ohľaduplní, jazdia hlavne po pamäti

Policajt Mário Greguš. Foto N - Tomáš Benedikovič
Policajt Mário Greguš. Foto N – Tomáš Benedikovič

Mário Greguš hovorí, že šoféri by mali poznať aj alternatívne trasy, keď sa niečo stane, pravidlá cestnej premávky by mali poznať aj chodci.

Policajt Mário Greguš (33) z okresu Dunajskej Stredy pracuje v polícii už osem rokov a v súčasnosti pôsobí ako starší referent pre riadenie referentov na oddelení cestného dozoru. V rozhovore opisuje, ako policajti zvládali začiatkom septembra riadiť dopravu pri výpadku semaforov na dvoch veľkých križovatkách v Bratislave, či vodiči poznajú znamenia policajtov, ako zvládajú problémové križovatky a ako policajti vnímajú, keď ich šéfovia pošlú riadiť premávku.

Ako sa vám riadila premávka na začiatku školského roka, keď dva dni nefungovali semafory na Račianskom a Trnavskom mýte v Bratislave?

Bola to výnimočná situácia, sú to väčšie križovatky v Bratislave, kde je hustá premávka z každého smeru. Na Račianskom mýte potrebujeme na kvalitné riadenie troch policajtov, ktorí riadia križovatku synchrónne. Musí sledovať, z ktorej strany je hustejšia a aj to, ako sú na tom ďalšie križovatky, kde semafory fungujú. Zbytočne bude regulovať premávku, ak ďalšia križovatka autá nepustí.

To znamená, že majú nacvičené, ako budú púšťať autá?

Úlohy sa rozdelia na mieste, služobne starší policajt je väčšinou veliteľ. Na Račianskom mýte musia stáť policajti aj na Račianskej, Šancovej a Legionárskej. Policajt napríklad zadrží jeden smer, aby bola premávka plynulá. Keď policajt vypustí jeden smer, druhý vypustí ten istý, ale z protismeru. Aby fungovala doprava na Trnavskom mýte tak, ako keď funguje svetelná signalizácia, musí jeden policajt pustiť rovný smer – Trnavskú a Šancovú. Potom zároveň dvaja policajti môžu synchrónne vypúšťať odbočenie doľava, smer zo Šancovej na Vajnorskú a z protismeru zasa Trnavskú smerom na Krížnu. Vodiči vďaka tomu toľko nečakajú. Keby križovatku riadil policajt sám, tri jazdné smery by stáli.

Zvládli ste pri poruche obe križovatky?

Uvedenú situáciu v cestnej premávke sme v rámci našich schopností zvládli, vynaložili sme maximálne úsilie na zabezpečenie plynulej premávky.

Bol to veľký chaos?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie