Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Rybanič nie je Fico, preto musí pykať

Filip Rybanič. Foto - TASR
Filip Rybanič. Foto – TASR

Filipa Rybaniča odsúdili, mal smolu, že nebol premiér. Ukázalo sa, že Žitňanskej zákon funguje. Pripomíname si dvadsať rokov od prelomových volieb.

Správy dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

Trojročná podmienka verzus mávnutie rukou

Filip Rybanič je podľa petržalského okresného súdu vinný z ohrozenia bankového a daňového tajomstva.

Asistenta poslanca SaS Jozefa Rajtára odsúdili na tri roky podmienečne s päťročnou skúšobnou lehotou. Okrem toho sa má Robertovi Kaliňákovi, ktorého účty si ako zamestnanec Tatra banky prezeral a informoval o nich novinárov, ospravedlniť.

Rozsudok ešte nie je právoplatný a Rybanič sa proti nemu odvolal.

Aj Kaliňák má svoje práva. Na prvostupňovom súde táto kauza inak asi ani nemohla skončiť, pretože proti Rybaničovi hralo niekoľko skutočností.

Ku Kaliňákovým účtom sa nedostal náhodou, ale aj podľa vlastných slov konal nad rámec toho, čo mu ako zamestnancovi banky prislúchalo. A so získanými informáciami sa neobrátil na políciu, ale informoval médiá.

Z pohľadu veľkej časti verejnosti urobil správnu vec – pozrel si účty vtedajšieho ministra vnútra, niekdajšieho ministra financií a dvoch čudných podnikateľov a zistil nezvyčajné prevody vysokých súm, ktoré odhalili minimálne to, že Kaliňák nehovoril pravdu, že mu od Bašternáka neprišli žiadne peniaze.

Rybanič to pravdepodobne urobil s vedomím, že tým síce porušuje zákon, ale robí tak službu verejnosti.

No nech boli jeho úmysly akokoľvek vznešené, porušil jedno zo základných pravidiel, ktorými sa banky riadia. Stačí, keď si za Kaliňáka dosadíme samých seba a predstavíme si, že by si niekto bez oprávnenia prezeral náš účet, aj keď naň chodí len pravidelná výplata.

Iste, Kaliňák je v tomto úplne iná liga než drvivá časť verejnosti, ale toto pravidlo sa vzťahuje aj na neho, inak by sme tu mali dve kategórie občanov. Lenže keď sa pozrieme na obdobnú kauzu, ono sa ukazuje, že tu dve kategórie občanov skutočne máme.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie