Denník N

Zoberte svoje deti k pamätníkom, aby sme raz nedopadli ako v Rusku

Slavín. Foto - TASR
Slavín. Foto – TASR

Rusko zaslúžene oslavuje víťazstvo nad nacizmom, ale trestuhodne pri tom zabúda. Poučme sa.

Slováci dokážu ľahko zabúdať na svoje chyby a hriechy. Určite to neplatí len o nich, ale zhodou okolností k nim máme akosi bližšie, preto si zaslúžia našu zvýšenú pozornosť.

Ani zďaleka sme nezabudli len po 17. novembri 1989, keď sme bývalým agentom a aparátčikom dovolili bezbolestne preplávať do novej doby. Čosi podobné sa udialo aj po skončení druhej svetovej vojny. Iste, hrubá čiara sa vtedy nedala nakresliť tak ľahko. Šesť rokov vojnového štátu za sebou zanechalo priveľa utrpenia, nespravodlivosti a mŕtvych. Niekoho za toto koncentrované zlo museli potrestať.

Rozbehli sa retribučné súdy, na smrť odsúdili zopár najvykričanejších prípadov, miernejšie bolo potrestaných niekoľko tisíc ďalších ľudí. Vďaka Slovenskému národnému povstaniu a komunistom potom prevládol pocit, že viac už urobiť netreba a minulé hriechy (o ktorých sa radšej veľmi nehovorilo) boli splatené. No nie je to tak.

Väčšinu potrestaných netvorili strojcovia slovenského holokaustu a tí, čo na ňom koristili, ale slovenskí Maďari. Takto teda Slováci chápu vyrovnanie sa so svojou minulosťou viac než pol storočia.

Aj preto dnes mnohí akosi nevedia, čo si počať s výročím konca vojny, ktorej väčšinu naši predkovia strávili po boku jej strojcu a hlavného porazeného Adolfa Hitlera. Pritom je to jeden z tých štátom naordinovaných dní, ktoré si voľno na pripomenutie naozaj zaslúžia. Po skúsenostiach s komunistami na Slovensku celkom oprávnene prevládla nechuť k organizovaným a nanúteným „oslavám“. Neznamená to však, že sa nedá urobiť nič zmysluplné.

Nerobím si ilúzie, že sa myšlienka masovo ujme, ale skúste využiť príležitosť a zoberte svoje deti k pamätníkom a niečo ich o vojne naučte. Stojí to za pokus, aby sme raz nedopadli podobne ako v Rusku. To sa práve chystá využiť inak oprávnené oslavy konca vojny – za ktorú spolu s ostatnými národmi ZSSR zaplatilo obrovskú cenu – na zvrátenú sebapropagáciu v čase novej vojny, ktorú rozpútalo na Ukrajine.

Ako ukázali videá z nácviku veľkolepej prehliadky v Moskve, celé sa to má udiať v záplave červených vlajok. Okrem toho aj za nepochopiteľne veľkého sentimentu za Stalinom, najväčším vrahom v dejinách Ruska.

Rusi si musia svoj zápas so zlyhávajúcou či neexistujúcou pamäťou vybojovať sami. My sa pokúsme zviesť ten náš, začať sa dá aj doma v rodine.

2. svetová vojna

Teraz najčítanejšie