Denník N

Aj bez predmanželskej zmluvy si páry oddeľujú majetok a nemusí to uškodiť vzťahu

Jaroslav Věšín, Nemý svedok lásky (1890-1900), SNG, web umenia, https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.O_1541
Jaroslav Věšín, Nemý svedok lásky (1890-1900), SNG, web umenia, https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.O_1541

Peniaze sú vo vzťahu často tabu a to môže ohroziť celú rodinu, varuje párová terapeutka. Kto má platiť účty, keď jeden partner zarába výrazne viac, a ako sa brániť pred dlhmi a krachom partnera?

Rozvodová právnička Jarmila Zahradníková sa pomerne často stretáva s klientmi, ktorí prídu s jasnou požiadavkou – spísať predmanželskú zmluvu. Vtedy im musí najprv vysvetliť, že tento pojem, ako ho poznajú z amerických filmov, v slovenských zákonoch neexistuje. Peniaze a majetky si však aj na Slovensku páry oddeľujú.

„Sú to mladí ľudia, ktorí sa chystajú prvýkrát uzavrieť manželstvo, ale aj starší ľudia, ktorí už majú jedno manželstvo za sebou a väčšinou z hľadiska majetkového vyrovnania nedopadlo podľa ich predstáv,“ vysvetľuje právnička.

Mária sa so svojím manželom ešte pred svadbou rozprávala o tom, že chcú mať oddelené majetky a narábať s nimi samostatne. Ako prvý to navrhol jej manžel, ale hovorí, že to nevyvolalo nedôveru či obavy. „Účelom našej dohody bola ochrana majetku pre prípad, ak by jeden z nás v budúcnosti na seba prevzal nejaký záväzok, alebo by zodpovedal za škodu, ktorú by spôsobil,“ hovorí Mária, ktorá si neželá zverejniť svoje priezvisko.

Párová terapeutka Jolana Kusá varuje,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie