Denník N

Kto má právo na Alexandra Veľkého a kto je dnes Macedóncom

Socha Alexandra Veľkého v hlavnom meste Macedónska. Foto - AP
Socha Alexandra Veľkého v hlavnom meste Macedónska. Foto – AP

V dejinách nie je nič stále, rovnaké meno územia či etnika môže mať po čase iný význam a je to úplne normálne.

Zriedkakedy sa stáva, že môžete ukázať na konkrétneho vinníka, pomenovať človeka, ktorý dokázal sám vyvolať vážnu medzinárodnú krízu. V prípade grécko-macedónskeho sporu takíto adresní byť môžeme. Dotyčný je známy pod menom Alexander Veľký. Žiaľ, na zodpovednosť ho už volať nemôžeme, zomrel v Babylone v roku 323 pred naším letopočtom.

Keby ho však nebolo, Grékov by oveľa menej trápilo, ako sa volá nejaká krajina na sever od nich a jeden z najabsurdnejších medzinárodných sporov posledných desaťročí by vôbec nemusel vypuknúť.

V nedeľu sa bude v Macedónsku konať referendum o dohode s Gréckom, podľa ktorej sa najjužnejší (prevažne) slovanský štát má v budúcnosti oficiálne volať Republika severná Macedónia. A Grécko na oplátku prestane nový štát a jeho obyvateľov vytrvalo šikanovať a brániť mu v tom, aby sa stal členom Európskej únie a NATO.

Dohoda by mohla tento viac ako štvrť storočia trvajúci spor nasmerovať do pokojnejších vôd a prispieť k tomu, aby časom azda vyšumel. Netreba si totiž robiť ilúzie o tom, že by aj v prípade úspechu referenda (čo je dosť neisté) konflikt skončil okamžite a úplne.

Macedónsko i Grécko prežívajú dlhé krízové obdobie. Grécko sa pomaly spamätáva z desaťročia trvajúcej žúrky, veselého života na dlh v krajine s katastrofálnymi verejnými financiami. Macedónsko si okrem chudoby a zaostalosti neustále rieši vzťahy s albánskou menšinou, ktorá tvorí asi štvrtinu obyvateľstva – k zatiaľ posledným etnickým nepokojom došlom v roku 2015. V oboch krajinách je dosť takých, ktorým spor vyhovuje ako nástroj nacionálnej mobilizácie či na odvádzanie pozornosti.

Rusko nemôže chýbať

A záujem na pokračovaní sporu nemajú len rôzne domáce sily. V júli Grécko vyhostilo dvoch ruských diplomatov, ktorí podľa Atén v krajine rozdúchavali nespokojnosť s dohodou s Macedónskom,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Severné Macedónsko

Komentáre

Teraz najčítanejšie