Denník N

Danko dokázal vybaviť na UMB nevídanú vec. Škola mlčí, či rigoróznu prácu preverí

Andrej Danko. Foto N – Tomáš Benedikovič
Andrej Danko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Odborníci sa čudujú, prečo Andrejovi Dankovi umožnili pred verejnosťou utajiť rigoróznu prácu. Danko sa bráni rečami o konšpiračných hrách. On ani škola stále nevysvetlili okolnosti udelenia titulu JUDr.

Šéf parlamentu a predseda SNS Andrej Danko tvrdí, že novinári ho chcú zdiskreditovať, a preto znemožnil prístup k rigoróznej práci z roku 2000. „Snažia sa teraz akýmikoľvek prostriedkami dostať k mojej práci s jediným cieľom manipulácie,“ povedal vo štvrtok počas krátkeho vyhlásenia, po ktorom nepripustil novinárske otázky.

Niektoré médiá podľa neho rozohrávajú „konšpiračné hry“ a chcú za každú cenu spochybniť čokoľvek na jeho vzdelaní od gymnázia až po vysokú školu. Pohrozil, že už bude postupovať len v trestnoprávnej rovine. „Prácu som robil pred dvadsiatimi rokmi a tak musí byť aj posudzovaná. V zmysle príslušnej vtedajšej legislatívy. Ešte raz zdôrazňujem: nič na mojej práci nie je utajené,“ vyhlásil pred novinármi a vystúpenie ukončil.

Špeciálny bod o utajovaní

Danko pritom dokázal minulý týždeň presadiť na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici opatrenie, ktoré by bežnému študentovi neprešlo. Osemnásť rokov po udelení titulu JUDr. dosiahol, že škola znemožnila nahliadať do jeho rigoróznej práce na tému „Verejná správa a jej charakteristické črty“. Spravil tak niekoľko dní potom, čo dostal od Denníka N otázky, ako sa stal doktorom práv.

Denníku N neodpovedal a na škole si medzitým v piatok minulý týždeň vybavil podpísanie licenčnej zmluvy. Ale nie bežnej, akú so študentmi UMB štandardne uzatvára. Tá jeho má špeciálny bod, ktorým umožnil do práce „nahliadať výlučne osobám zodpovedným na UMB v Banskej Bystrici“. Potvrdil to Dankov hovorca Tomáš Kostelník.

Na webovej stránke školy je zverejnený formulár licenčnej zmluvy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Danko

Slovensko

Teraz najčítanejšie