Denník N

Skúsila som očnú gymnastiku na bolesť chrbta. Hoci výskumy chýbajú, táto metóda mi pomohla

Feldenkraisova metóda pozostáva z nepatrných pohybov. Foto - Washington Post/Calla Kessler
Feldenkraisova metóda pozostáva z nepatrných pohybov. Foto – Washington Post/Calla Kessler

Feldenkraisova metóda zatiaľ nie je dostatočne vedecky overená, ale pacienti si cvičenia podobné pohybom novorodenca pochvaľujú.

Píše Lisa Reinová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Na prvej lekcii sme ležali na chrbte, viečka mali zavreté a hodnú chvíľu sme gúľali očami zľava doprava a späť. Krútili sme hlavami zo strany na stranu a naše oči v jamkách kopírovali tento pohyb. Potom sme to zmenili a hýbali očami opačným smerom ako hlavou.

Feldenkraisova metóda možno znie jednoducho, no je to naozaj výzva. Takto sme cvičili hodinu, raz sme stáli, inokedy ležali, oči sme striedavo otvárali a zatvárali. Natiahli sme ruku, palec vystrčili tak, aby bol vo výške očí, a pomaly prechádzali ramenom zo strany na stranu, zatiaľ čo sa mozog snažil sústrediť na palec.

Dúfala som, že očná gymnastika mi uľaví od dlhoročnej bolesti chrbta.

Oči nie sú iba na pozeranie

Hoci neexistuje veľa štúdií, ktoré by potvrdzovali účinky Feldenkraisovej metódy, kamarát Jon mi porozprával, ako sa vďaka nej jeho bolesť v krížoch zmenila z neznesiteľnej na zvládnuteľnú.

Za tridsať rokov som vyskúšala množstvo chiropraktikov, osteopatov, chodila som na lekcie jogy, rôzne tréningy, akupunktúru a jedla som množstvo ibuprofenu. V lepšom prípade mi aspoň na chvíľku priniesli úľavu, v tom horšom iba viac bolesti.

Feldenkrais bol iný už na prvý pohľad. Pomalé a jemné pohyby ma mali nanovo naučiť, ako správne kráčať, sedieť či držať chrbát pri práci s počítačom. Presvedčilo ma, že na moju diagnózu – osteoartritídu v krku, skoliózu v spodnej časti chrbtice a celkovú slabosť zdedenú po otcovi – bežné postupy nezaberajú. Keď manžel začal byť nervózny z mojich neustálych sťažností, kapitulovala som.

Po prvej lekcii som bola prekvapená. Cítila som sa inak, akosi ľahšie. Mohla som otočiť krkom viac doľava ako predtým, aj pravé bedro sa hýbalo akosi voľnejšie. To mi však nedávalo žiaden zmysel, veď tieto partie sme na hodine vôbec nenamáhali, no i tak mi tieto pohyby očí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Cesta k zdraviu

Teraz najčítanejšie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto – TASR/AP