Denník N

Prečo sa na jednom pódiu stretli Lasica, Nohavica, IMT Smile, džezmeni a orchester

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Nahral najpredávanejší slovenský album, teraz mal veľký koncert, do konca roka chystá ďalší aj dve nové nahrávky. Peter Lipa oslavuje 75 rokov vo veľkom štýle.

Keď pred začiatkom celého večera zisťujeme, na čo sa najviac teší, dlho nepremýšľa. „Na koniec,“ vraví Peter Lipa. „A to bude naozaj celé bez prestávky?“ pýta sa neveriacky Milan Lasica. „Hej, ako sa vraví – Don’t give them a chance,“ so smiechom odpovedá spevák. „Na týchto si daj pozor, to sú tiež východniari, aj oni budú chcieť od teba texty,“ dodáva, keď k nim prichádzajú Marián Čekovský a Ivan Tásler. V zákulisí bratislavského Istropolisu sa nachádza takmer sto muzikantov a spevákov z rôznych generácií aj rôznych žánrov. Obvykle každý hráva pre svojich vlastných fanúšikov na iných akciách – teraz majú prvýkrát to isté publikum.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Traditional Club. Foto N – Tomáš Benedikovič

Marcel Buntaj a Martin Valihora. Foto N – Tomáš Benedikovič

Celé to trvalo takmer tri hodiny a dostalo to názov Peter Lipa – 75 rokov v plnom nasadení. Po vlaňajšom koncerte k jubileu Mariána Vargu sa na tom istom mieste zopakoval rovnaký koncept. Hlavní organizátori Jana Vachová a Ladislav „Agnes“ Snopko pripravili poctu ďalšej výraznej postave našej hudobnej scény, opäť s množstvom hostí a s kamerami (RTVS by záznam mala odvysielať do konca tohto roka).

Oslávenec sa postupne víta s tromi generáciami hostí, s väčšinou z nich si zaspieva na pódiu. Keď nemá mikrofón, sadne si do prvého radu a pozorne počúva hudbu v podaní iných alebo pobavene sleduje na plátne svoje staré videá z televízneho archívu.

„Dnes je to také ekumenické stretnutie,“ vystihuje celý program

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie