Denník N

Exminister školstva: Danko má prácu ukázať, na predsedníctve Smeru na mňa Mamojka kričal práve pre UMB

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Jediným riešením pre šéfa parlamentu je ukázať rigoróznu prácu, za ktorú dostal titul JUDr., myslí si Juraj Draxler. Prezrádza, ako naňho Mojmír Mamojka kričal, že ako minister za Smer nemá čo okliešťovať právo na Univerzite Mateja Bela.

V rozhovore sa dočítate:

  • prečo sa terajšia ministerka školstva Martina Lubyová zastala Andreja Danka, ktorý odmieta vysvetliť, ako sa stal doktorom práv
  • čo je na Dankovom prístupe zvláštne
  • čo spravil Robert Fico, keď sa Mojmír Mamojka rozčuľoval pre Právnickú fakultu UMB

Čo si myslíte o titule doktora práv Andreja Danka?

Na prvý pohľad je zjavné, že tá písomná práca, na základe ktorej titul získal, nebude bohviečo. Slušnejšie akademické pracovisko by ani nedovolilo začať písať prácu s takýmto príliš všeobecným názvom (Verejná správa a jej charakteristické črty – pozn. red.). Na druhej strane, úprimne povedané, po Slovensku asi behá pomerne veľa ľudí, ktorí diplom získali podobným spôsobom. Nemyslím si, že to veľa ľudí, okrem novinárov, vzrušuje. Zaujímavým aspektom je však možné plagiátorstvo, teda ak by celé časti práce boli iba odkopírované. To už by bolo zjavné porušenie zákona a aj bez ohľadu na premlčaciu dobu silný morálny prehrešok.

Ako vnímate, že po novinárskych otázkach týkajúcich sa získania titulu utajil svoju rigoróznu prácu?

Nevidím na to dôvod ani z nejakého osobného pragmatického pohľadu. Ešte raz, podľa mňa by väčšinu ľudí ani nevzrušovalo, keby išlo o prácu, ktorá je príliš všeobecná a nemá vysoké akademické kvality. Vzhľadom na to, že sa to snaží utajiť, je prirodzené podozrenie, že tam ide aj o niečo iné.

Ukázalo sa, že na UMB si dokázal vybaviť nevídanú vec, ktorá by bežnému študentovi neprešla. Ešte sa nestalo, aby po 18 rokoch prišiel absolvent a so školou podpísal licenčnú zmluvu, ktorou povolil nahliadať do práce iba kompetentným ľuďom zo školy. O čom to vypovedá?

Nepoznám do detailov prax jednotlivých slovenských fakúlt. Neviem, do akej miery to je bežné alebo nie. V každom prípade otázky nezmiznú tým, že sa práca utajila. Jediné riešenie je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Andrej Danko

Teraz najčítanejšie