Denník N

Udelili prvú Nobelovu cenu, ocenili výskum imunoterapie v boji proti rakovine

Nobelovou cenou za fyziológiu alebo medicínu ocenili Jamesa P. Allisona (vľavo) a Tasuku Honja. Foto - AP
Nobelovou cenou za fyziológiu alebo medicínu ocenili Jamesa P. Allisona (vľavo) a Tasuku Honja. Foto – AP

Výskum nobelistov poskytuje základné poznatky pri vývoji liečby rakoviny na základe imunoterapie, pri ktorej sa zasahuje do činnosti prirodzených bŕzd imunitného systému. Uvoľnenie týchto bŕzd sa ukázalo ako veľmi efektívne v boji proti viacerým druhom rakoviny.

Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu udelili Jamesovi P. Allisonovi a Tasuku Honjovi „za objav liečby rakoviny na základe inhibície negatívnej imunitnej regulácie“.

Čo je rakovina? Ide o súbor rôznych ochorení, ktoré spája nekontrolované delenie buniek a vedie k vzniku nádorov a ich možnému rozšíreniu po celom tele aj do zdravých tkanív.

Vedci vyvinuli niekoľko možností liečby, vrátane operatívneho odstránenia tumorov, chemoterapie, rádioterapie či transplantácie kostnej drene v prípade liečby leukémie.

Imunoterapia

Do zoznamu patrí aj takzvaná imunoterapia, ktorá v boji proti rakovine využíva náš vlastný imunitný systém.

Koncept imunoterapie sa po prvý raz objavil už koncom 19. storočia – medzi prvé pokusy patrilo infikovanie pacientov baktériami, aby došlo k naštartovaniu ich imunitného systému, ktorý by následne napadol aj samotné bunky rakoviny.

Odvtedy sa vedci posunuli oveľa ďalej a dnes už poznajú základné biochemické a biologické mechanizmy zodpovedné za imunitnú odpoveď nášho tela. Vďaka výskumu takzvaných T-lymfocytov (druh bielych krviniek) sa vyvinulo niekoľko foriem liečby, ktoré sa podávajú pacientom s rôznym typom rakoviny.

Na výskume imunoterapie v boji proti rakovine pracovali aj ocenení nobelisti James P. Allison a Tasuku Honjo.

Bielkoviny ako brzdy v aute

T-lymfocyty sú určené na to, aby v našom tele rozpoznali cudzie telesá, vírusy, baktérie a iné. Dokážu to vďaka tomu, že na svojom povrchu majú špeciálne receptory. Ak sa T-lymfocyt dostane do kontaktu napríklad s vírusom, receptor zaznamená jeho prítomnosť, čo v tele vyvolá imunitnú odpoveď.

Aby bola táto odpoveď dostatočne silná, obsahujú T-lymfocyty aj špeciálne bielkoviny, ktoré sa dajú prirovnať k plynovému pedálu v aute. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Nobelove ceny

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie