Udelili prvú Nobelovu cenu, ocenili výskum imunoterapie v boji proti rakovine

Výskum nobelistov poskytuje základné poznatky pri vývoji liečby rakoviny na základe imunoterapie, pri ktorej sa zasahuje do činnosti prirodzených bŕzd imunitného systému. Uvoľnenie týchto bŕzd sa ukázalo ako veľmi efektívne v boji proti viacerým druhom rakoviny.
Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu udelili Jamesovi P. Allisonovi a Tasuku Honjovi „za objav liečby rakoviny na základe inhibície negatívnej imunitnej regulácie“.
Čo je rakovina? Ide o súbor rôznych ochorení, ktoré spája nekontrolované delenie buniek a vedie k vzniku nádorov a ich možnému rozšíreniu po celom tele aj do zdravých tkanív.
Vedci vyvinuli niekoľko možností liečby, vrátane operatívneho odstránenia tumorov, chemoterapie, rádioterapie či transplantácie kostnej drene v prípade liečby leukémie.
Imunoterapia
Do zoznamu patrí aj takzvaná imunoterapia, ktorá v boji proti rakovine využíva náš vlastný imunitný systém.
Koncept imunoterapie sa po prvý raz objavil už koncom 19. storočia – medzi prvé pokusy patrilo infikovanie pacientov baktériami, aby došlo k naštartovaniu ich imunitného systému, ktorý by následne napadol aj samotné bunky rakoviny.
Odvtedy sa vedci posunuli oveľa ďalej a dnes už poznajú základné biochemické a biologické mechanizmy zodpovedné za imunitnú odpoveď nášho tela. Vďaka výskumu takzvaných T-lymfocytov (druh bielych krviniek) sa vyvinulo niekoľko foriem liečby, ktoré sa podávajú pacientom s rôznym typom rakoviny.
Na výskume imunoterapie v boji proti rakovine pracovali aj ocenení nobelisti James P. Allison a Tasuku Honjo.

Bielkoviny ako brzdy v aute
T-lymfocyty sú určené na to, aby v našom tele rozpoznali cudzie telesá, vírusy, baktérie a iné. Dokážu to vďaka tomu, že na svojom povrchu majú špeciálne receptory. Ak sa T-lymfocyt dostane do kontaktu napríklad s vírusom, receptor zaznamená jeho prítomnosť, čo v tele vyvolá imunitnú odpoveď.
Aby bola táto odpoveď dostatočne silná, obsahujú T-lymfocyty aj špeciálne bielkoviny, ktoré sa dajú prirovnať k plynovému pedálu v aute.