Denník N

Jo Nesbø zabával, rozprával o ženách aj o svojom detektívovi (+video)

Jo Nesbø. Foto N - Tomáš Benedikovič
Jo Nesbø. Foto N – Tomáš Benedikovič

Kníhkupectvá sa spravidla zatvárajú o pár hodín skôr, ale Martinus si stredajší večer poriadne natiahol a urobil dobre.

Stovky fanúšikov v sále (mnohí docestovali z iných miest), tisícky ďalších na online prenose, aby videli hlavnú hviezdu aj domáceho predskokana, viackrát sa nadšene tlieskalo a prišiel aj nečakaný prídavok.

Nič nemohlo byť vzdialenejšie od toho, čo si obvykle predstavíte pod slovami „literárna beseda“ ako to, čo sa v stredu udialo v kníhkupectve Martinus. Skôr než literatúru to pripomínalo dobrý popový koncert. S tým, že na Slovensku už niekoľko známych hudobníkov hralo, no taká spisovateľská hviezda ako Jo Nesbø tu po Novembri 1989 ešte nebola.

Video: Jo Nesbø v Bratislave: O ženách aj detektívovi Harrym (Martina Pažitková)

Kým naši hokejisti s nórskymi v rovnakom čase prehrali, jeden z najúspešnejších svetových spisovateľov so slovenskými čitateľmi uhral výborný zápas. Jeho výsledkom bol veľmi príjemný večer, ktorý dokázal, že (a prečo) môžu mať spisovatelia veľa fanúšikov.

Hoci si sympatický 55-ročný autor v Prahe deň predtým unavil ruku z nekonečnej autogramiády, v Bratislave sa podpisoval každému, kto vystál dlhý rad a rovnako ochotne sa s každým odfotografoval.

Po Nesbøvých slovách: „Román Polícia nie je poslednou knihou, v ktorej vystupuje Harry Hole,“ nasledovali ovácie, ako keď nejaká skupina zahrá svoj najväčší hit.

Je to pochopiteľné – veď postava tohto detektíva, ktorá sa zatiaľ objavila v desiatich knihách, je aj jeho najväčším hitom. Ako autor vtipne dodal, majú spoločné romantiku aj cynizmus, ale inak musí stále upozorňovať čitateľky, že sa zamilovali do literárnej postavy a nie do jej autora.

Vtipne okomentoval aj fakt, že na detektívovej adrese z knihy naozaj niekto býva a keď tam dorazia fanúšikovia a zvonia, z okna im zakričí: „Harry nie je doma!“

Jo Nesbø a dav jeho fanúšikov. Foto - Martinus
Jo Nesbø a dav jeho fanúšikov. Foto – Martinus

Do Bratislavy prišiel na pozvanie vydavateľstva Ikar, ktoré mu práve vydalo ďalšiu knihu zo série s populárnym detektívom. Práve poradie, v akom sa objavili jeho slovenské preklady, zaujímalo počas besedy čitateľov.

Dozvedeli sa, že prvé dve knihy z desiatich vyšli ako posledné, pretože majú úplne inú atmosféru a neodohrávajú sa v Nórsku, ale v exotických krajinách. Tak je to podľa prekladateľa Jozefa Zelizňáka takmer vo všetkých krajinách.

Inak práve Nesbøv sympatický slovenský tlmočník sa postaral o zaujímavý úvod večera, keď publikum previedol po stopách Harryho Holeho, ďalší diel atmosféry večera bol dielom vtipného a dobre pripraveného moderátora Juraja Šlesara.

Kým v kníhkupectve Panta Rhei sa nórska hviezda iba podpisovala, v Martinuse z jeho prvej slovenskej návštevy vyťažili maximum. Čitateľom pripravili špeciálny kvíz, poskytli zľavu na jeho knihy aj vymysleli súťaž o najlepší slogan. Tým sa nakoniec stala veta: „Ďakujeme za bezsenné noci od roku 1997“, ktorú spisovateľovi vytlačili na tričko a venovali.

Potom dostal ešte jeden bonus – po skončení autogramiády si ako veľký futbalový fanúšik mohol pozrieť druhý polčas zápasu Barcelona – Bayern Mníchov priamo v kníhkupectve na veľkom plátne. A keďže všetky tri góly padli až v závere a dal ich jeho obľúbený tím, bol s celým večerom nadmieru spokojný (dole na fotke Lenky Sikorovej skáče od radosti).

Vo štvrtok a v piatok ho môžete stretnúť vo Vysokých Tatrách, kde sa venuje svojej druhej veľkej vášni okrem písania – horolezectvu.

nesbo skace

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kultúra

Teraz najčítanejšie