Denník N

Newsfilter: Novinári sa pýtali, či je podozrivý Kočner, Čižnár sa smial otázkam

Marian Kočner. Foto N – Tomáš Benedikovič
Marian Kočner. Foto N – Tomáš Benedikovič

Polícia má vrahov a možno aj viac dôvery, že pátranie bude úspešné, hoci nabáda na opatrný optimizmus a o verzii s Kočnerom mlčí + poslanecké platy rozohnili Sulíka s Matovičom.

Správy vybral a okomentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Polícia má vrahov a možno aj viac dôvery, že vypátra objednávateľov

Absolútna špička orgánov činných v trestnom konaní dnes zverejnila doteraz najpodrobnejšie informácie o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vďaka policajnému vyšetrovaniu už vieme oveľa viac, ako sme krátko po vražde vôbec dúfali, že niekedy budeme vedieť. Zároveň však stále platí, že kým nebudeme poznať hlavného objednávateľa, bude to stále málo.

Čo teraz vieme. Generálny prokurátor spolu so šéfom polície, šéfom NAKA a s dozorujúcimi prokurátormi potvrdili, že 44-ročná Alena Zsuzsová objednala vraždu Jána Kuciaka za 70-tisíc eur. Strelcom bol bývalý policajt Tomáš Szabó, vodičom Miroslav Marček. Spojkou medzi objednávateľkou a vykonávateľom bol Zoltán Andruskó. Kľúčové tiež je, že zavraždený mal byť len Ján Kuciak. Martina Kušnírová teda zomrela len preto, že s ním bola v čase, keď na Jána čakal doma vrah.

Silné dôkazy. Podľa generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára majú vyšetrovatelia o tejto verzii silné dôkazy. Hovorili o nájdených zbraniach, o náboji, ktorý sedel do zásobníka použitého pri vražde, o zaistených mobiloch a autách, o vzájomnej komunikácii páchateľov. Aspoň časť z označených páchateľov polícia sledovala už približne mesiac a veľa sa určite dozvedeli od Zoltána Andruskóa, ktorý začal s políciou spolupracovať.

Opatrný optimizmus. Čižnár hneď v úvode tlačovky povedal, že je predpoklad, že sa prípad podarí dotiahnuť do úspešného konca, zároveň však hovoril, že prehnaný optimizmus nie je namieste. Pri takýchto protichodných tvrdeniach bude asi kľúčový ďalší Čižnárov výrok, že je vysoko pravdepodobné, že dôjde k ďalším obvineniam.

2. Verzia s Kočnerom sa vrátila, Čižnár bol neúctivý

Novinári už pár dní vedeli, že objednávateľka Alena Zsuzsová pracovala ako tlmočníčka pre Mariana Kočnera, a keď zistili, že sa stal aj krstným otcom jej dieťaťa, logicky kládli otázky o tom, ako po ňom polícia ide. Z odpovedí sa však veľa nového nedozvedeli s odôvodnením, že tento druh informácií je v tomto štádiu vyšetrovania nezverejniteľný.

Z Kočnera musí byť nervóznych veľa ľudí. Mlčanie polície o Kočnerovi však nebráni tomu, aby sa podozrenia smerom k nemu vrátili na začiatok, do februárových dní, keď bolo práve Kočnerovo meno spájané s motívom vraždy. Z predstavy, že Kočner je nielen podvodník, ale aj niečo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Marian Kočner

Newsfilter

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie