Denník N

Odkaz odporcom systému

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Kaczyński, Orbán, Zeman či Fico svojim priaznivcom sľubujú zastaviť čas. Nič zásadné sa nezmení. Nebude dobre, ale ani výrazne horšie. Sklamaným a vystrašeným to už stačí.

Autor je spisovateľ

Napísala mi pani Júlia. Označuje sa za nahnevanú občianku. Neverí už ani vláde, ani opozícii, rozdiely medzi nimi sa podľa nej stratili, sú pre ňu ako čert a diabol. Všetkých politikov považuje za rovnako zlých. Vybrala si „rezignáciu a nevolenie“.

Podobné názory čítam a počujem čoraz častejšie. Nebezpečný trend potvrdzujú aj výskumy. Dôvera v politikov globálne klesá, a u nás patrí k najnižším. V roku 2013 skončilo Slovensko v rebríčku Svetového ekonomického fóra na 136. mieste zo 144 krajín, čiže deviate od konca. Ešte o dve priečky nižšie sa umiestnila Česká republika. Hodnotila sa úroveň dôvery verejnosti v etické správanie politikov. Dopadli sme katastrofálne a nádej na zlepšenie sa nečrtá.

Postoj pani Júlie terajším vládnucim stranám vyhovuje, dokonca ich teší. Celkom postačí, ak nebude protestovať, a dokonca už ani voliť, čím im pomôže udržať sa pri moci. Jej aktívny odpor by ich mohol potenciálne ohroziť, no jej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie