Denník N

Bohaté občerstvenie a kazety Karla Gotta. Témy českých volieb určuje Babišov tím

Andrej Babiš. Foto - TASR
Andrej Babiš. Foto – TASR

Babišovi radí aj marketingový expert, ktorého klientmi boli Tony Blair či Hillary Clintonová.

Zatiaľ čo väčšina politických strán kandiduje v nastávajúcich komunálnych voľbách v celej Prahe, hnutie Andreja Babiša ANO akoby malo vlastnú súťaž – kto vyhrá na pražských sídliskách.

Inde než na betónových okrajoch mesta totiž Pražania Babiša v podstate nestretnú. Práve tam sa teraz odohrávajú predvolebné „susedské večere“ s bohatým občerstvením a magnetofónovými kazetami Karla Gotta rozdávanými zdarma.

Je v tom istý paradox, že hovorcom tých zraniteľnejších vrstiev v blahobytnej Prahe je práve miliardár Babiš. Ale má to svoju pragmatickú logiku. Podľa prieskumov sa na okrajoch metropoly volí inak než v jej centre a práve tam môže český premiér nazbierať nových voličov a nepripísať si po štyroch rokoch chaotickej vlády ANO v Prahe debakel.

Až príliš závislý od poradcov

Na rozdiel od kvalifikovaných prieskumov české stávkové kancelárie už ANO tipujú za víťaza. Pokiaľ by Babiš naozaj „bral“ aj hlavné mesto, bol by to, vzhľadom na okolnosti, ďalší majstrovský kúsok premiérovho špičkového marketingu.

Stále viac sa však namiesto obdivných slov na adresu „miliónového“ PR tímu založeného na americkom know-how ozývajú aj hlasy, že Babiš sa stáva od svojich poradcov závislým až príliš.

„Verejná diskusia v Česku nie je vecná, je emotívna. S nadsádzkou sa dá povedať, že túto krajinu do istej miery riadi PR tím,“ povedal minulý týždeň v rozhovore pre portál Reflex.cz europoslanec Petr Ježek. Viac to nerozviedol, isté však je, že o Babišovom hnutí vie veľa. Pred necelými piatimi rokmi zaň kandidoval do europarlamentu a pred časom sa s ním rozišiel hlavne pre podporu Miloša Zemana v prezidentských voľbách, ale takisto pre meniaci sa postoj Babiša k EÚ.

Podobne ako Ježek sa pre Denník N nedávno vyjadril aj sociológ Fedor Gál, keď kritizoval Babišovo odmietanie opustených sýrskych detí.

Najviac vidno Prchala

Kto teda tvorí ten mýtický PR tím, na ktorý sa súčasný šéf českej politiky spolieha už od roku 2013, keď ho za pár mesiacov dostal od nuly do vládnych kresiel?

Keď vlani Babiš presvedčivo vyhral voľby do českej poslaneckej snemovne, „podhodilo“ hnutie ANO novinárom neodolateľnú momentku, ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Babiš

Svet

Teraz najčítanejšie