Denník N

Prieskum: v Bratislave vedie Mika, Nesrovnal výrazne padol, najviac narástol Vallo

Matúš Vallo narástol o štyri percentuálne body, Václav Mika o tri, Ivo Nesrovnal sa výrazne prepadol. Prví traja sme od seba vzdialení na úrovni štatistickej chyby, hovorí Vallo, ktorý si prieskum objednal.

Súboj o post bratislavského primátora je mesiac pred voľbami veľmi tesný, veľké šance na víťazstvo majú až štyria kandidáti.

Ešte na prelome júna a júla to vyzeralo na výrazné vedenie primátora Iva Nesrovnala a za ním na troch silných kandidátov: Václava Miku, Jána Mrvu a Matúša Valla.

Koncom septembra je to omnoho vyrovnanejšie. Do vedenia išiel bývalý šéf televízie Markíza a RTVS Václav Mika (nezávislý), podľa prieskumu agentúry Focus by ho volilo 26,7 percenta opýtaných.

Primátor Ivo Nesrovnal (nezávislý) klesol na druhé miesto o sedem percentuálnych bodov, čo je zároveň najväčší prepad medzi všetkými kandidátmi – za jeho opätovné zvolenie by hlasovalo 23,5 percenta opýtaných.

Na treťom mieste sa umiestnil architekt Matúš Vallo (nezávislý s podporou Spolu a Progresívneho Slovenska), ktorý prieskum agentúre Focus zadal. Oproti minulému prieskumu si polepšil o štyri percentá – momentálne má podporu viac než 21 percent Bratislavčanov. Podľa Valla jeho nárastu pomohol podrobný program Plán Bratislava a tím odborníkov, ktorý ide do volieb s ním.

Na štvrtom mieste je vajnorský starosta Ján Mrva (nezávislý s podporou koalície opozičných strán), ktorého podporuje väčšina opozície.

Komunálne voľby budú 10. novembra.

Šéf Focusu Martin Slosiarik v tlačovej správe, ktorú spolu s výsledkami prieskumu predstavil Vallo, hovorí, že ostrá kampaň pomohla najmä kandidátom, ktorí v komunálnej politike doteraz nepôsobili. Boj o post bratislavského primátora s ohľadom na štatistickú chybu považuje Slosiarik za „extrémne vyrovnaný“.

Prieskum robili od 19. do 26. septembra 2018 na vzorke 800 respondentov.

Vyrovnané šance kandidátov

Václav Mika vo svojom stanovisku za prvenstvo v prieskume Bratislavčanom ďakuje, no dôležitejšie než prieskum sú podľa neho voľby. „Ukazuje sa, že Bratislavčania chcú zmenu, ale aj skúsenosti a hodnoty, a primátora nezávislého od politických strán, či  od finančných skupín. Zároveň chcú primátora, ktorý už dnes dokáže spolupracovať so starostami a poslancami, pretože zlepšiť život v našom hlavnom meste dokážeme len ak budeme navzájom spolupracovať.”

Zadávateľ prieskumu Matúš Vallo za nárastom preferencií vidí podrobný predvolebný Plán Bratislava a svoj silný tím, s ktorým do volieb ide: „Po štyroch rokoch hádok a 30 neukončených zastupiteľstvách je totiž jasné, že Bratislava si nemôže dovoliť mať štyri roky v čele bezmocného primátora, ktorému poslanci nič neodhlasujú,“ povedal po zverejnení prieskumu Valla s tým, že je prekvapený, že jeho protikandidáti Mika a Nesrovnal doteraz nepredstavili kandidátov, ktorí idú s nimi do volieb.

Ján Mrva je s výsledkami prieskumu spokojný, keďže jeho pozícia je v porovnaní s ďalšími kandidátmi „relatívne vyrovnaná“, čo majú potvrdzovať aj ich predvolebné prieskumy. Tie však doteraz nezverejnili. „Mám dôveru v postoje Bratislavčanom, ktorí túžia po tom, aby sa Bratislava vrátila spod kontroly špekulantov a finančných skupín do rúk obyčajným a slušným normálnym bratislavčanom, ktorí tu žijú. Som si istý, že moja kandidatúra a kandidatúra mestských poslancov demokratickej opozície, ktorý ma podporujú v záverečnom finiši saganovského typu presvedčí Bratislavčanov,“ dodáva Mrva.

Ako padol Nesrovnal

V predošlom prieskume z prelomu júna a júla viedol súčasný primátor Ivo Nesrovnal, ktorý kandiduje ako nezávislý – vtedy by ho volilo 31 percent opýtaných.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Komunálne voľby 2018

Slovensko

Teraz najčítanejšie