Denník N

Európsky rozkol je u britských konzervatívcov tradíciou

Britská premiérka Theresa Mayová. Foto - TASR
Britská premiérka Theresa Mayová. Foto – TASR

Konzervatívci prešli za dve storočia šiestimi hlbokými krízami. Tri zvládli, no tri z nich ich zásadne rozdelili. A vždy v tom mala prsty Európa.

Do odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie zostáva necelý polrok a britská premiérka Theresa Mayová nielenže nedosiahla finálnu „rozvodovú dohodu“ s Bruselom, ale ani s vlastnou stranou. Aj tohtotýždňová stranícka konferencia ukázala, že konzervatívci sú v otázke brexitu stále nezmieriteľne rozdelení.

Nevedno, či Mayová niekedy čítala útlu knižku Sprievodca po parlamente, ktorú napísal jej bývalý minister pre brexit David Davis. V nej sa objavuje anekdota, kde skúsený poslanec vysvetľuje nováčikovi rôzne zákonitosti fungovania snemovne. Nakoniec sa obráti k poslaneckým laviciam a povie: „Tu budú tvoji najväčší nepriatelia.“ Čerstvý poslanec sa začuduje: „Ale tu predsa sedia naši.“ „Však to …,“ sucho odpovie starý matador.

Presne taký pocit musí mať aj Mayová. V stredu síce na pódiu tancovala do rytmov Dancing Queen, ale inak jej do spevu asi príliš nie je. Viac ako tanec kráľovnej to pripomína zábavu na potápajúcom sa Titanicu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Veľká Británia a brexit

Komentáre

Teraz najčítanejšie