Denník N

Talianski populisti: spaghetti western alebo telenovela?

Luigi Di Maio. Foto – TASR/AP
Luigi Di Maio. Foto – TASR/AP

Potenciálne najväčšou rozpočtovou bombou môže byť zmena v dôchodkovom systéme.

Autor je ekonóm, Prognostický ústav SAV

Po dovolenkách sa na finančné trhy vrátil taliansky strašiak. Tentoraz má podobu rozpočtu verejných financií na rok 2019, ktorý pripravila vláda talianskych populistov. Trilerom sa opäť stali rôzne mystické čísla. Napríklad bude vraj katastrofou, ak deficit bude mať veľkosť 2,4 percenta HDP a nie 1,6 percenta, ako navrhuje Európska komisia.

Talianska vláda argumentuje, že aj deficit vo výške 2,4 percenta je pod „maastrichtskou“ hranicou troch percent HDP. V minulosti ju Nemecko aj Francúzsko viackrát prekročili a nikto im nič nepovedal.

Obe tvrdenia sú pravdivé. Môžeme však na ne odpovedať rímskym príslovím „quod licet Iovi, non licet bovi“, t. j. „čo si môže dovoliť vládca bohov, nemôže si dovoliť vôl“. Francúzska a nemecká ekonomika i verejné financie sú v omnoho lepšom stave ako tie talianske. Návrh na deficit vo výške 2,4 percenta vyvolal výpredaj talianskych vládnych dlhopisov a rýchly rast úrokových nákladov na dlhopisy.

Taliansko sa nezrúti

Agentúrne správy i komentáre v tlači naznačujú, že už aj tak dosť veľký taliansky dlh začne rásť. A o chvíľu sa celé Taliansko zrúti. Nezrúti. Podľa prognóz samotnej Európskej komisie by reálny rast

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie