Denník N

Bývalý kňaz, ktorý pracoval na štúdii o zneužívaní v Austrálii: S niektorými násilníkmi som študoval v seminári

Ilustračné foto - Flickr.com/CC/Raffi Youredjian
Ilustračné foto – Flickr.com/CC/Raffi Youredjian

Vlani v decembri v Austrálii zverejnili štúdiu o zneužívaní detí, ktorá potvrdila, že od roku 1950 austrálski katolícki duchovní zneužili tisíce detí. Na štúdii spolupracoval aj Dessmond Cahill, ktorý sa ako 31-ročný vzdal kňazstva aj pre prístup cirkvi k antikoncepcii a ženám. Dnes skúma zneužívanie detí kňazmi.

V štúdii, ktorá vyšla minulý rok, ste si položili otázku: Prečo sa katolícka cirkev a jej kňazi na rozdiel od iných náboženstiev stali synonymom sexuálneho zneužívania detí? Aká je odpoveď?

V čase, keď sa verejnosť aj médiá sústredili najmä na katolícku cirkev, sa sexuálne zneužívanie dialo aj vo väčšine ostatných náboženstiev. Je to seriózny problém aj v katolíckej cirkvi latinského obradu, kde je od náboženských lídrov vyžadovaný celibát, aj keď celibát nie je priamou príčinou sexuálneho zneužívania detí. Veľmi málo prípadov zneužívania sa vyskytuje vo východných obradoch katolíckej cirkvi s výnimkou tých, od ktorých sa celibát vyžaduje, ako napríklad od biskupov alebo v sýrsko-malabarskej cirkvi, kde sa celibát kňazov takisto dodržiava.

Sexuálne zneužívanie, rovnako ako zneužívanie klerikmi, sa deje všade, kde sa nachádzajú zraniteľné deti, ako napríklad v sirotincoch a iných pobytových zariadeniach. Sexuálne zneužívanie mníchmi a kňazmi sa vo vysokej miere deje aj v budhistických a hinduistických kláštoroch a im podobných zariadeniach, kam deti môžu prísť na kratší alebo dlhší čas, ako to bolo napríklad v prípade thajských chlapcov zachránených zo zatopenej jaskyne. Takisto strávili istý čas v budhistickom kláštore.

V ktorej komunite bolo zneužívanie najčastejšie?

Podľa čísel Austrálskej kráľovskej komisie bolo zneužívanie v prepočte na počet ľudí častejšie v komunite Svedkov Jehovových než medzi katolíkmi. Bolo to preto, že sa zneužívanie v rodinách krylo, aby sa ochránila reputácia celej organizácie. Nesprávne a úplne doslovne interpretovali časť Deuteronómia, v ktorom sa píše, že ak chceme niekoho sankcionovať za to, že spáchal zlý skutok, musia ho pri tom vidieť dvaja svedkovia. A keďže zneužívanie detí sa zvyčajne nedeje pred svedkami, nikdy za to nikoho neodsúdili. Treba však povedať, že sexuálne zneužívanie detí v rodinách je oveľa väčší problém než ich zneužívanie v inštitúciách, akými sú napríklad cirkvi.

Jedným z vašich zistení bolo, že sexuálne deprivovaní a frustrovaní kňazi, ktorým chýba intimita, sú pre deti rizikom. Čo treba zmeniť, aby sa toto riziko znížilo?

Sexuálna deprivácia bola hlavnou súčasťou problému so zneužívaním, ale sú tu aj ďalšie dôležité faktory, ako napríklad psychosexuálna nezrelosť a jej nesprávny vývoj. Napríklad tretina kňazov, ktorí zneužívali deti, bola sama v detstve zneužitá, zvyčajne v rodinách, ale občas aj v cirkvi.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Sexuálne škandály v cirkvi

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie