Denník N

Vyberáte deťom hudobný nástroj? Je to podobné ako pri športe, dôležité sú fyzické predpoklady aj povaha

Foto - TASR
Foto – TASR

Aby dieťa hudobný nástroj bavil dlhšie ako pár lekcií, je dobré poradiť sa, aký sa mu hodí, a sledovať, ako sa mu v hraní darí.

V týchto dňoch už možno majú vaše deti za sebou niekoľko prvých hudobných lekcií na základnej umeleckej škole alebo u súkromného učiteľa. Niektoré sú nadšené, iné menej a vy začínate tušiť, že bude problém. Počiatočné vzrušenie z nových krúžkov zvykne u detí opadnúť rýchlo, aj tie, čo vytrvajú, budú mať ešte svoje krízy, len čo sa objavia požiadavky na pravidelné cvičenie.

A nedá sa vylúčiť ani to, že ambícia naučiť sa hrať na hudobnom nástroji nie je ani tak ambíciou vášho potomka ako vašou. A áno, sú aj rodiny, kde sa chodiť do hudobnej patrí a nediskutuje sa o tom.

Viaceré štúdie potvrdzujú, že deti, ktoré sa učia hrať na nástroji, z toho len profitujú, a to vo viacerých sférach: zlepšuje sa im motorika, priestorové videnie, matematické schopnosti. Naučia sa vytrvalosti, disciplíne, zvýši sa im sebavedomie, pochopia, čo je to tímová práca, a nenásilne sa naučia aj čosi z kultúrnej histórie. Hlavne pri väčších deťoch, okolo 12 rokov, sa ukazuje, že tie, čo sa venujú hre na nástroji, majú aj lepšie školské výsledky.

Na to, aby sme tieto benefity zvýšili, je dobré vybrať dieťaťu nástroj, ktorý sa mu nielen páči, ale pri ktorom má aj predpoklady čo najlepšie ho zvládnuť.

Prsty, ústa, zuby

Učitelia hudby hovoria, že väčšina detí si vyberá hlavne klavír, husle, gitaru. Sú to najznámejšie hudobné nástroje, ľudia asi najlepšie poznajú klavírnych a husľových virtuózov, gitara sa zase spája s modernými hudobnými štýlmi. S klavírom a husľami sa tiež dá začať pomerne skoro, už okolo štyroch rokov. Čiže ak vaše deti prejavujú záujem o hru na nástroji už v tomto veku, bude to dobrá voľba. Pri husliach však treba počítať s tým, že vylúdenie správneho tónu môže trvať dlhšie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie