Denník N

V prítmí kina sa dá smiať aj plakať, ale aj hovoriť o ťažších témach otvorene s odborníkmi, ktorí dokážu pomôcť

Filmom Ja, Simon sa začína projekt Duša a film. Foto - CinemArt
Filmom Ja, Simon sa začína projekt Duša a film. Foto – CinemArt

Liga za duševné zdravie spúšťa filmové prehliadky v bratislavskom Kine Film Europe. Po každom filme bude nasledovať debata s odborníkmi na jednu konkrétnu tému duševného zdravia či vzťahov.

Simon je obyčajný šestnásťročný chalan. Má milých, starostlivých rodičov, kopu skvelých kamarátov a vedie zdanlivo celkom normálny život stredoškoláka, ktorý pomaly objavuje svet dospelých.

„Môj život je vlastne super, až na jedno malé tajomstvo,“ hovorí. Tajomstvo je však dosť zásadné pre celý jeho ďalší život, Simon je totiž gej a zatiaľ o tom nikto nevie. Nikto okrem jedného spolužiaka, ktorý však vystupuje iba anonymne na internete pod prezývkou blue. „Je nefér, že coming out musíme urobiť iba my – prečo nie aj ostatní?“ Vzájomne sa zverujú a aspoň chvíľu je im lepšie pri predstave, že v tom nie sú sami. To však iba do chvíle, kým sa niekto nedostane k ich tajnej komunikácii a hrozí, že ju celú pustí von.

Dobrý film povedie k dobrej debate

Film Ja, Simon režiséra Grega Berlantiho nie je ani zďaleka prvým dobrým filmom o ťažkostiach spojených s objavovaním vlastnej sexuality, najmä ak nezapadá do heterosexuálneho mainstreamu. V niečom je však prelomový: je to totiž v prvom rade dobrá komédia z prostredia stredoškolákov, čo v tomto žánri nebýva zasa až také samozrejmé.

Podobný princíp – spojenie kvalitného filmu a dobrej, hoci nie ľahkej témy – využili aj autori projektu Duša a film, ktorý sa v pondelok premietaním filmu Ja, Simon začal v bratislavskom Kine Film Europe v Pistoriho paláci.

Stojí za ním Liga za duševné zdravie. Každý druhý pondelok v mesiaci prinesie do kina jeden film a následne diskusiu dvojice odborníkov na zvolenú tému. Po filme Ja, Simon budú diskutovať psychologička Jaromíra Jánošková a Gabriel Bianchi z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV.

„Filmy si berieme ako sprostredkovateľov, ktorí nám pomôžu hovoriť aj o ťažkých témach. Z filmu má človek

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie