Denník N

tl;dr: Prečo by nemal každý ísť za svojím snom

Zaujímavosti zo zahraničnej tlače.

Dátová žurnalistika na dnes: Mapa pedofilov v poľskej cirkvi. (oko.press)

O mužovi, ktorý bol taký vytrvalý a nikdy sa nevzdával, až sa stal prvým americkým lekárom odsúdeným na doživotie za to, aký bol mizerný lekár. Christopher Duntsch bol ako študent mimoriadne zlý hráč amerického futbalu, ale drel viac ako všetci ostatní, vždy znova dokázal presvedčiť trénera, aby to s ním ešte skúsil, a vždy znova a znova hru kazil. Keď ho nedostatok talentu predsa dobehol, rozhodol sa to isté skúsiť znova, ale v neurochirurgii. Získal diplom, pracoval takmer dva roky, za ten čas sa mu na operačný stôl dostalo 37 pacientov, z ktorých 33 zmrzačil a dvoch zabil.

Typická ukážka zážitku jedného pacienta z textu, ktorý by ste určite nemali čítať, ak sa bojíte chodiť k lekárovi:

Duntsch videl jeho krčný sval a myslel si, že je to nádor, a tak operáciu v polovici prerušil – ale až po tom, ako Glidewellovi prerezal hlasivky, prederavil tepnu, vyrezal dieru v jeho pažeráku, potom ju zapchal špongiou a zašil ho, so špongiou a so všetkým.

Duntsch počas štúdia urobil len desatinu lekárskych úkonov v porovnaní s tým, čo je bežné, pravdepodobne preto, že lekári v jeho okolí okamžite zistili jeho nekompetentnosť a nepúšťali ho k pacientom, ale

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

tl;dr zo zahraničnej tlače

Teraz najčítanejšie