Denník N

Harabina ukazujú konšpirátori ako bojovníka proti systému, Kotleba už je mainstream

Harabin a Fico v roku 2013, prizerá sa vtedajší minister spravodlivosti Tomáš Borec. Foto - TASR
Harabin a Fico v roku 2013, prizerá sa vtedajší minister spravodlivosti Tomáš Borec. Foto – TASR

Ako vyzerala cesta Harabina z pozície prominentného sudcu a dôležitého člena prvej Ficovej vlády po najväčšieho hrdinu prokremeľských médií.

V polovici júla vyšiel na webe Hlavné správy článok, ktorý vyznieval pomerne prekvapujúco. Kritizoval Mariana Kotlebu za to, že chce v prezidentských voľbách súperiť so Štefanom Harabinom.

Sudcu Najvyššieho súdu a exministra za HZDS vykresľoval ako vhodného kandidáta „pronárodných síl“, a Kotlebu ako pochybnú figúru, ktorá tieto sily triešti. „Kotleba buď uveril svojmu mesiášskemu komplexu, alebo si urobil zlú analýzu,“ vysvetľoval v článku autor, ktorý sa podpísal ako Ľuboš Macko.

Hlavné správy sú najvplyvnejším prokremeľským webom na Slovensku, jeho články vďaka zdieľaniam na Facebooku čítajú desiatky tisíc ľudí. Ešte pred voľbami 2016 nekriticky podporovali Kotlebovu ĽSNS, pred niekoľkými mesiacmi si však našli nového favorita.

„Aj Kotlebovi musí byť úplne jasné, že pre drvivú väčšinu voličov nie je kvôli svojej fakľovo-uniformovanej minulosti, šekom vo výške 1488 a svojim kumpánom typu Mizík – Mazurek priechodný,“ dodával článok.

Tento posun neunikol ani Kotlebovmu poslancovi a hovorcovi strany Milanovi Uhríkovi. Okamžite napísal reakciu, v ktorej kritizoval Hlavné správy za to, že publikovali takýto článok, navyše pod vymysleným menom, a ešte ho aj držali na titulnej stránke.

V texte sa Uhrík pozastavil aj nad tým, ako Hlavné správy odrazu pretláčajú sudcu Harabina. „JUDr. Harabin je na Hlavných správach propagovaný takmer každý deň. Viac ako Mistrík v tendenčne zameranom Denníku N. Naozaj, všímajte si to,“ poznamenal Uhrík.

Kotleba je mainstream

Táto výmena favoritov len potvrdila trend, ktorý je zrejmý minimálne od prvej polovice roka 2018. Harabin sa stal väčším obľúbencom slovenskej „alternatívy“ než Marian Kotleba.

„Dezinformačné médiá z prezidentských kandidátov zjavne najviac preferujú Štefana Harabina,“ poznamenáva aktivista a stredoškolský učiteľ Juraj Smatana, ktorý dezinformačnú scénu sleduje niekoľko rokov.

Hlavné správy síce ďalej informujú aj o Kotlebových aktivitách, na rozdiel od minulosti ho však spochybňujú ako najvhodnejšieho kandidáta. „Hlavné správy, ktoré robili Kotlebovi veľkú reklamu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Štefan Harabin

Slovensko

Teraz najčítanejšie