Denník N

Zeman sa pustil do Rómov, tí mu odpovedajú fotkami pri práci

Ocenený policajt Petr Torák vysvetľuje, aký je rozdiel byť Rómom v Česku a v Anglicku.

Ako jeden z mála Čechov má rád britského impéria, budúci týždeň berie do vychýrenej Cambridgeskej univerzity na návštevu skupinu rómskych študentov a chystá sa na politickú dráhu.

Petrovi Torákovi sa nový život plný príležitostí otvoril až v osemnástich rokoch, kedy so svojou rodinou po sérii rasistických útokov odišiel zo severočeského Liberca do Anglicka. V ňom vraj objavil krajinu, kde ho jeho etnická identita nelimituje a nemusí ju skrývať. To však podľa jeho slov o Česku platí čoraz menej.

Zemanove nebezpečné výroky

Ďalšiu príležitosť pochybovať o tom mu dal tento týždeň český prezident Miloš Zeman. Iste nie náhodou si krátko pred komunálnymi voľbami vybral za terč svojich politických provokácií rómsku komunitu. Najskôr siahol po rasistickej nálepke „osôb štítiacich sa práce“, neskôr prišiel s klamstvom, že drvivá väčšina Rómov nepracuje a nakoniec bagatelizoval utrpenie rómskej menšiny v nacistických koncentračných táboroch.

„Je úplne jasné, že prezident aj niektorí politici využívajú xenofóbne a islamofóbne komentáre iba na populistické účely,“ povedal Torák pre Denník N v reakcii na Zemanove výpady.

„Všetci Česi nie sú xenofóbovia, ale pokiaľ prezident, poprední politici a štátni úradníci vypúšťajú takéto urážky, potom má spoločnosť pocit, že ,niečo na tom asi bude‘,“ vysvetľuje, prečo sú Zemanove výroky nebezpečné.

Rád britského impéria

Dnes 37-ročný muž po príchode do Veľkej Británie, kam rodina odišla v rámci veľkej emigračnej vlny na prelome tisícročia, pracoval vo fast foode alebo v bezpečnostnej agentúre. V roku 2006 si splnil sen a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Miloš Zeman

Svet

Teraz najčítanejšie