Denník N

Výber nových ústavných sudcov sa blíži. Dohoda na zmene zatiaľ neexistuje

Národná rada. Foto - TASR
Národná rada. Foto – TASR

Vo februári 2019 skončí deväť z trinástich ústavných sudcov. Ministrovi spravodlivosti Gáborovi Gálovi sa nepodarilo zatiaľ presvedčiť opozíciu, aby zahlasovala za koaličný návrh.

Veľká obmena Ústavného súdu je už veľmi blízko a koalícia s opozíciou sa stále nedohodli, ako budú vyberať nových ústavných sudcov. Deväť z trinástich sudcov odíde z Košíc vo februári budúceho roka. Na budúci týždeň začne rokovať parlament a práve na tejto schôdzi sa ukáže, akú dohodu na nových pravidlách voľby sa podarí vyrokovať ministrovi spravodlivosti Gáborovi Gálovi (Most-Híd).

Zatiaľ priznáva, že žiadna dohoda s opozíciou neexistuje. „Ani jedna z relevantných strán vládny návrh doposiaľ nepodporila,“ priznal Gál na stredajšom rokovaní ústavnoprávneho výboru. Podporou koalície si je istý. To však nestačí. Ide o ústavný zákon a ten musí schváliť aspoň 90 poslancov.

„Bol by som rád, aby sa niekto z opozície zobudil,“ apeloval minister na opozičných predstaviteľov. Ak sa nenájde dostatočná podpora pre vládny návrh, tak voľba sudcov pôjde po starom. A na tom, že to nie je šťastný spôsob výberu, sa už zhoduje celé politické spektrum. Napríklad už len preto, že na zvolenie za kandidáta na ústavného sudcu stačí väčšina prítomných poslancov, čiže teoreticky len 39 hlasov.

Vládny návrh počíta s tým, že o výbere kandidátov na ústavných sudcov budú rozhodovať poslanci nadpolovičnou väčšinou hlasov, teda aspoň 76. Kandidáti budú musieť byť bezúhonní a priamo v ústave sa píše, že to musia byť uznávané osobnosti v odbore práva. Zároveň musí ich doterajší život dávať záruku, že budú svoju funkciu vykonávať riadne, čestne, nezávisle a nestranne.

Smer sa nevzdal myšlienky vyautovať prezidenta

Gál presviedča, že za návrhom, ktorý prešiel aj vládou, koalícia stojí.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Teraz najčítanejšie