Denník N

Tiché mestečko vrahov – reportáž z Kolárova

Pokojná chvíľa v centre 11-tisícového Kolárova. Foto N - Andrej Bán
Pokojná chvíľa v centre 11-tisícového Kolárova. Foto N – Andrej Bán

Kolárovčania sa v deň, keď médiá zverejnili detaily vyšetrovacej verzie vraždy Kuciaka a Kušnírovej z uznesenia Špecializovaného trestného súdu, zdráhali uveriť, kto to s nimi žil. Kto je zodpovedný za to, že medzi nami žili úkladní vrahovia, pýtajú sa.

Šok, prekvapenie, popieranie.

Taký je obvyklý psychologický reťazec reakcií na hrozné skutočnosti. Fakt, že žijete v inak pokojnom 11-tisícovom mestečku na juhu spoločne s dvomi ľuďmi, bývalým policajtom a bývalým vojakom, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou úkladne zavraždili dvoch mladých ľudí, Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, a potom sa na dlhé mesiace vrátili k svojmu „bežnému životu“, pričom ste o tom nemali najmenšie tušenie, by vydesil každého.

Ibaže – ako vyzerá vrah? Ako sa správa? Stereotypná predstava, že tak ako v akčných filmoch alebo aspoň v „historkách z podsvetia“ z temných deväťdesiatych rokov, je dosť naivná. V tomto prípade môže mať v skutočnosti podobu milého mladého muža, do ktorého obchodu v centre Kolárova ste trebárs chodili nakupovať výživové preparáty.

Aj v marci, apríli, máji tohto roka…

Árpi, skús to ešte raz

„Kolárovo žije pokojným životom. Nič, ticho. Absolútne bez nervozity. Iba dva, tri dni o tom ľudia hovorili, potom prestali. Za mnou nikto neprišiel, nikto sa ma na to nepýtal. A to chodím medzi ľudí. Nakupovať, na pivo, na futbal,“ hovorí primátor Kolárova Árpád Horváth (SMK).

Dodá, že nevie, či vôbec „tí dvaja“ mali kamarátov. Myslí si, že skôr nie. Stojím s primátorom v jeho pracovni pri obrovskej leteckej snímke mesta, z ktorej je zreteľné, že ide, s prepáčením, o veľkú dedinu. Až na pár bytoviek v centre samé rodinné domy.

Primátor Kolárova Árpád Horváth poznal osobne len rodičov podozrivých z vraždy. Foto N – Andrej Bán

V jednom z nich na severozápadnom konci žil so svojimi rodičmi podozrivý

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Trochu oheň, trochu voda, nová kniha Andreja Bána

zobraziť

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie