Bielorusi zaskočili Ameriku výhrou 5:2. Postup Slovenska sa skomplikoval

Bielorusko, hlavný konkurent Slovenska v boji o postup do štvrťfinále, má v tabuľke B-skupiny už 10 bodov. V zápasoch s favoritmi tak musí náš tím získať minimálne tri body.

B-skupina (Ostrava)

USA – BIELORUSKO 2:5 (0:0, 1:3, 1:2)

Góly: 38. Nelson (Eichel), 46. Krug (Eichel, Lewis) – 32. Gavrus (Lisovec, Sinkevič), 34. Volkov (S. Kosticyn), 37. Kitarov (S. Kosticyn), 42. Kaľužnyj (A. Kosticyn, Usenko), 49. Kaľužnyj (A. Kosticyn, Lisovec). Rozhodovali: Olenin, Gofman (obaja Rus.) – Lederer (ČR), Schrader (Nem.), vylúčení: 4:5 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0.

USA: Campbell – Faulk, Krug, Jones, Reilly, Murphy, Moore, Redmond, Gardiner – Morin, Bonino, Lee – Smith, Arcobello, Vesey – Lewis, Eichel, Nelson – Sexton, Larkin, Hendricks

Bielorusko: Lalande – Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Lisovec, Ustinenko – A. Kosticyn, Kaľužnyj, S. Kosticyn – Drozd, Stas, Gavrus – Kulakov, Kovyršin, Stepanov – Demkov, Volkov, Kitarov – Jefimenko

8 Slovinsko 3 0 0 0 3 6:12

Bieloruskí hokejisti zvíťazili vo štvrtkovom zápase základnej B-skupiny na 79. majstrovstvách sveta nad USA 5:2 a skomplikovali postupové šance Slovenska do štvrťfinále.

„Červeno-bieli“ položili základ svojho triumfu v druhej polovici druhej tretiny, keď sa dostali do trojgólového vedenia. Pre USA to bola prvá prehra na turnaji.

Úvod zápasu patril hráčom USA, ktorí zasypali Lalandeho spŕškou striel. Bielorusi sa herne chytili až na presilovke, odvtedy prevzali aktivitu a Campbell musel byť v strehu. V 12. minúte efektne zneškodnil lapačkou strelu A. Kosticyna, o dve minúty neskôr zlikvidoval aj jeho ďalšiu šancu.

Američania nebrali hrozby súpera vážne a v druhej tretine za to pykali. V 32. minúte otvoril skóre Gavrus, ktorý po prihrávke Lisovca švihom vymietol pravý horný roh Campbellovej bránky. O dve minúty ho napodobnil Volkov, ktorý tak isto zavesil pod hornú žŕdku a to nebolo všetko.

V 37. minúte zakončil ďalší rýchly výpad Kitarov, ktorý dorazil do siete strelu S. Kosticyna. Až tento moment prebudil zámorský tím, ktorý v závere tretiny znížil zásluhou Nelsona.

Bielorusi využili na začiatku tretieho dejstva presilovku o dvoch hráčov a na 4:1 zvýšil Kaľužnyj, keď si Smith nešťastne zrazil puk do bránky. USA odpovedali v 46. minúte zásluhou Kruga. Skóre však uzavreli bieloruskí hráči, na 5:2 upravil opäť Kaľužnyj.

Ohlasy po zápase:

Jack Eichel, útočník USA: „Nechali sme ich príliš kontrolovať hru. V útočnom pásme sme často kazili, z čoho mali nebezpečné protiútoky a tie využili. Po zápase s Ruskom je to sklamanie. To bolo veľmi emotívne víťazstvo, ale každý zápas je iný, takže túto prehru berieme ťažko.“

Dave Lewis, tréner Bieloruska: „V úvode dominoval súper, ale nás podržal brankár Lalande. K našej typickej hre sme sa dostali až v druhej tretine.“

Sergej Kosticyn, útočník Bieloruska: „Dnes bolo najdôležitejšie, že nám vychádzali protiútoky. Využili sme chyby súpera a z kontier sme skórovali. Nebolo to tak, že Američania hrali zle v defenzíve, to my sme boli lepší v útoku.“