Denník N

Asistuje pri interrupciách: To, čo si myslím ja, nie je dôležité. Neznamená to však, že som robot bez citu

Ilustračné foto - Flickr.com/Zdenko Zivkovic
Ilustračné foto – Flickr.com/Zdenko Zivkovic

Veľmi ma uráža, keď sa o zdravotníkoch, ktorí robia interrupcie, hovorí v istých kruhoch ako o vrahoch, hovorí zdravotná sestra – inštrumentárka na gynekológii.

Gabriela (nie je to pravé meno, požiadala o anonymitu) je diplomovaná ženská sestra – inštrumentárka s 25-ročnou praxou v slovenských aj českých nemocniciach. Väčšinu svojho pracovného času trávi na operačnej sále alebo v takzvanej zákrokovni, kde sa robia jednoduchšie, párminútové procedúry. Jej úlohou je podávať nástroje operatérovi a dbať na to, aby boli sterilné a aby všetko, čo treba, bolo poruke.

Vždy chcela pracovať na gynekológii, na škole ju bavilo hlavne pôrodníctvo. „Chcela som byť pôrodná asistentka, ale napokon to dopadlo inak. Chcela som zostať pri manželovi, ktorý je lekár. V nemocnici, kde vtedy pracoval, mali pôrodných asistentiek dosť, hľadali však inštrumentárky. Tak som sa k tomu dostala. A nakoniec som aj pri tých pôrodoch, keď asistujem pri cisárskych rezoch.“

Od začiatku svojej praxe má Gabriela vo svojom opise práce aj prípravu a podávanie nástrojov pri interrupciách. Na svojich rozpisoch ich máva stále menej. „Je to neporovnateľné s rokom 1992, keď som začínala. Vtedy to ako keby nemalo konca,“ spomína si. Štatistiky jej slová potvrdzujú. Od 90. rokov počet interrupcií na Slovensku aj v Česku z roka na rok významne klesá.

Gabriela to pripisuje hlavne tomu, že ženy už majú veľa možností, ako sa chrániť pred neželaným tehotenstvom, a hlavne tínedžerky sú racionálnejšie. Tiež sa podľa nej zjednodušili a zanonymizovali postupy v prípade, ak si žena vyberie, že dieťa porodí, ale hneď sa ho vzdá.

Mama troch detí a babka jednej vnučky momentálne pôsobí na jednej z pražských kliník a tiež učí na zdravotnej škole.

Tie ženy chcú pomoc

Predtým pracovala na Slovensku, kde sa stále častejšie stretávala s tým, že lekári či iný personál odmietali robiť interrupcie pre výhradu svedomia, a to nielen 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Interrupcie

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie