Denník N

Kočner – z priateľa politikov verejný nepriateľ číslo 1

Medzi spojencov Kočnera patrí napríklad Rudolf Vasky, ktorý ho sprevádzal aj na súdnych pojednávaniach. Foto N - Tomáš Benedikovič
Medzi spojencov Kočnera patrí napríklad Rudolf Vasky, ktorý ho sprevádzal aj na súdnych pojednávaniach. Foto N – Tomáš Benedikovič

Demokracia víta investigatívnych novinárov, lebo upozorňujú na korupciu, autoritársky štát ich z toho istého dôvodu zabíja. Slovensko si musí vybrať.

Ak by nežil Marian Kočner, žili by dnes Ján Kuciak a Martina Kušnírová? Zrejme áno, ale zároveň sa nedá vylúčiť, že by bol mŕtvy iný novinár/ka. Slovensko sa totiž ocitlo v rizikovom pásme štátov, kde sa korupcia stala takou významnou súčasťou politiky, že si trúfne brániť svoje výsadné postavenie aj násilím.

Kočner nie je jedným z tých náhodných zločincov, ktorí sa vyskytujú v každej demokracii. Je súčasťou systému, bol ním vytvorený – a nie je sám. Bolo len otázkou času, kedy niekto udrie.

Už sa nedá hovoriť o náhode. Slovensko sa ocitlo v trojici štátov Európskej únie, kde za posledný rok zabili investigatívnych novinárov. Sú nimi Malta, Bulharsko a my. Všetky tieto tri štáty sú povestné vysokou mierou korupcie a prepojením justície na politiku.

Daphne Caruana Galiziová, Viktorija Marinovová a Ján Kuciak odhaľovali rozkrádanie eurofondov a pranie špinavých peňazí (treba však dodať, že vražda Marinovovej predsa len môže byť náhodná). Novinári, ktorí v ich práci pokračujú, objavili v prípade Galiziovej prepojenie jedného z vrahov (zomrela po výbuchu bomby v aute) na maltského ministra pre ekonomiku. V prípade vraždy Jána Kuciaka je prepojení na vysokú politiku desivé množstvo.

Za posledných desať rokov sa v štátoch Európskej únie odohrali okrem spomínaných troch len dva ďalšie vražedné útoky na novinárov, tie však nemali nič spoločné so štátom chránenou korupciou: v roku 2015 vyvraždili

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmi

zobraziť

Marian Kočner

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie