Denník N

Keď zistili, že Nobelova cena za literatúru nebude, spravili si vlastnú. Získala ju Maryse Condé

Foto - aalbc.com
Foto – aalbc.com

Vyhlásili prvého víťaza alternatívnej literárnej Nobelovky. Ešte viac než konkrétne meno je dôležitý celý príbeh vzniku tejto ceny.

Prvou držiteľkou novej medzinárodnej literárnej ceny sa dnes stala spisovateľka Maryse Condé z Guadeloupe. Podľa poroty vo svojej tvorbe s prelínaním faktov a fikcie majstrovsky opisuje, ako kolonializmus zmenil svet a ako sa dnes ľudia vyrovnávajú s jeho dôsledkami.

Maryse Condé sa narodila v roku 1937 na malej skupine ostrovov juhovýchodne od Dominikánskej republiky. Radia ju medzi najvýraznejších autorov Karibiku. Napísala dvadsať románov a získala niekoľko prestížnych ocenení. Je emeritnou profesorkou na Kolumbijskej univerzite v New Yorku, žije v Guadeloupe a vo Francúzsku.

Vyhlásenie víťazky sa konalo v Štokholmskej verejnej knižnici a predchádzali mu dlhé vysvetľujúce príhovory. Ide totiž o udalosť, ktorá presahuje literárnu scénu. Maryse Condé je prvou, ale zároveň pravdepodobne jedinou držiteľkou nového ocenenia, ktoré vzniklo ako priama reakcia na sériu škandálov týkajúcich sa Nobelovej ceny za literatúru.

Vlastný ceremoniál, vlastné pravidlá

Prečo by mali svetoví spisovatelia doplácať na problémy švédskej akadémie, povedala si Alexandra Pascalidou. Švédska novinárka povedala, že cítila hnev aj hanbu po rozhodnutí odložiť udeľovanie Nobelových cien za literatúru. Rozhodla sa nenechať to len tak. Spolu so stovkou osobností z celej krajiny zorganizovala nezvyčajnú vec. Vlastný ceremoniál, s vlastnými pravidlami.

Nová akadémia je nezisková organizácia, politicky a finančne nezávislá. Skladá sa zo širokej škály vzdelaných osobností. Bola založená, aby zaručila udelenie medzinárodnej literárnej ceny v roku 2018, ale tiež pripomína, že literatúra by mala byť spojená s demokraciou, otvorenosťou, empatiou a rešpektom. V čase, keď sa čoraz častejšie spochybňujú ľudské hodnoty, literatúra sa stáva protivníkom útlaku a kódom ticha,píše sa v stanovách neziskovej organizácie.

Pripomína to nobelovky vyhlásením víťaza v rovnakom termíne, prémiou milión švédskych korún aj tým, že po dnešnom slávnostnom vyhlásení bude nasledovať prednáška laureáta. Všetko ostatné je trochu alebo úplne inak.

V prvom kole švédski knihovníci vybrali zoznam 46 autorov, medzi ktorými boli okrem tradičných nobelovských favoritov (Margaret Atwood, Haruki Murakami, Ian McEwan, Amos Oz) aj mená ako Elena Ferrante, Pattie Smith, Don DeLillo či Olga Tokarczuk. Z tohto longlistu mohli od 10. júla do 14. augusta v otvorenom hlasovaní na internetovej stránke vyberať ľudia z celého sveta svojich favoritov. Počty hlasov zohľadnila porota do výberu finalistov. Okrem víťazky medzi nimi ešte boli kanadský autor grafických románov a fantasy Neil Gaiman a vietnamská spisovateľka Kim Thúy, ktorá v detstve emigrovala do Kanady.

V pôvodnom zozname figuroval aj Japonec Haruki Murakami. Ten sa však poďakoval za dôveru a vyhlásil, že sa sústreďuje na tvorbu a rád zostane mimo mediálnej pozornosti.

Podľa stanov Nová akadémia koncom roka ukončí svoju činnosť a bude rozpustená.

Prečo je Nobelova cena za literatúru až o rok

O tom, že tento rok sa udeľovať Nobelova cenu za literatúru nebude, sa vedelo od jari. Švédska akadémia sa rozhodla odložiť vyhlásenie víťaza po  škandáloch týkajúcich sa manžela jej členky Katariny Frostensenovej. Kauzu otvorili vlani na jeseň noviny Dagens Nyheter, ktoré napísali o prípade sexuálneho obťažovania osemnástich žien. Niektoré sa podľa nich stali obeťami priamo v priestoroch akadémie. Jean-Claude Arnault obvinenia odmietal, no bol odsúdený na dva roky.

Povesť akadémie ešte viac naštrbili správy o tom, že 72-ročný Francúz prezrádzal vopred mená držiteľov literárnej Nobelovej ceny, aj o konflikte záujmov. Frostensenová a Arnault totiž v Štokholme vlastnia súkromné kultúrne centrum, ktoré v minulosti dostávalo dotáciu od akadémie (tá každoročne rozdeľuje aj tri milióny dolárov v podobe štipendií). Po prevalení týchto informácií okrem Frostensenovej rezignovala šéfka akadémie a ďalších päť členov. Oficiálne pritom všetci osemnásti členovia zastávajú svoje funkcie doživotne, takže švédsky kráľ vyhlásil, že je potrebné zmeniť stanovy.

V minulosti už sa stalo, že držiteľov Nobelovej ceny za literatúru buď nevyhlásili vôbec, alebo s oneskorením. Od premiéry v roku 1901 doteraz cenu neudelili počas prvej a druhej svetovej vojny a v roku 1935, keď sa nenašiel nik, kto by si ju zaslúžil, ako uviedla BBC. A americký spisovateľ William Faulkner sa stal lauerátom až v roku 1950.

Teraz najčítanejšie