Denník N

Týždňový Newsfilter: Koalícii by bol dobrý kandidát na prezidenta možno aj Bugár

Andrej Danko, Robert Fico a Béla Bugár po koaličnej rade. Foto N – Tomáš Benedikovič
Andrej Danko, Robert Fico a Béla Bugár po koaličnej rade. Foto N – Tomáš Benedikovič

Andrej Danko prejavil otvorenosť Moskve – UMB ho vyzýva, aby prejavil otvorenosť aj vo veci rigoróznej práce. Koalícia sa možno nedohodne a ústavných sudcov bude voliť po starom. Danko vylúčil kandidatúru a opätovne ju odmietol aj Lajčák.

Správy týždňa vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. V hlavnej úlohe Andrej Danko

Mediálnou hviezdou uplynulého týždňa sa stal s veľkým náskokom pred ostatnými Andrej Danko. Najprv zaujal svojimi zahraničnopolitickými úletmi, o niekoľko dní sa do centra pozornosti dostal znova – vďaka svojej utajenej rigoróznej práci.

Proti programu vlastnej koalície. Danko sa v Turecku zúčastnil stretnutia predsedov parlamentov eurázijských štátov, kam okrem neho a predsedov maďarského a bulharského parlamentu nezavítal z Európskej únie už nikto. Opäť sa tam stretol a odfotil so „svojím priateľom“, šéfom ruskej Štátnej dumy Viačeslavom Volodinom, ktorý je na sankčnom zozname EÚ. A oznámil tiež, že sankcie nefungujú, a preto ich treba zrušiť.

Ťažko povedať, čo je na zahraničnopolitických aktivitách predsedu NR SR horšie, ale celkom iste možno tvrdiť, že druhý najvyšší ústavný činiteľ vďaka svojej funkcii vytvára ďalšie centrum našej zahraničnej politiky, ktorá ide proti našej oficiálnej línii reprezentovanej ministerstvom zahraničia i prezidentom.

Danko síce nemá ich právomoci, ale svojou orientáciou na Rusko:

1. vytvára dojem, že ide o dôveryhodného partnera do diskusie, a kladie ho na rovnakú, ak nie vyššiu úroveň ako krajiny, s ktorými sme podpísali spojenecké dohody;

2. kultivuje už tak dosť silné presvedčenie časti obyvateľstva, že to nie je Rusko, ktoré ubližuje Ukrajine a snaží sa podrývať západné demokracie, ale že je to Západ, kto Rusku ubližuje;

3. podkopáva autoritu inštitúcií, ktoré majú zahraničnú politiku v opise práce;

4. ide aj proti vládnemu programu, za ktorý hlasoval, keď vyslovil dôveru tretej Ficovej i Pellegriniho vláde;

5. zatvára si tým tiež dvere na Západ, napríklad do amerického kongresu.

Keď sa neozvú silnejší. Toto všetko si Danko môže dovoliť preto, že mu nik nestojí v ceste. Preto bolo veľmi potešujúce, keď sa v piatok objavila informácia, že sa konečne ozval aj minister zahraničia Miroslav Lajčák, ktorý Danka silne skritizoval.

Lenže Lajčák nemôže šéfovi koaličnej strany urobiť nič: nemá na to kompetencie, nechodí na koaličné rady, nemá mu ako pohroziť. Môže azda apelovať na premiéra, ten však vidí sankcie podobne ako Danko. Môže niečo povedať predsedovi Smeru, ktorý by ako jediný mohol dať Danka do laty, lenže ten má iné priority a v minulosti sa ukázalo, že sa na Rusko pozerá podobne ako predseda SNS.

Ešte je tu Béla Bugár, ktorý vedie stranu, čo zostala v koalícii aj preto, aby uchovala prozápadnú orientáciu krajinu. Ten má však teraz v hlave najmä prezidentskú kandidatúru a namiesto vyjadrení k Dankovi dáva na Facebook fotky, koľko sa mu urodilo mrkvy a zeleru.

Keď sa ozve univerzita. Naopak, v posledných dňoch pribudlo niekoľko vyjadrení k Dankovej rigoróznej práci. Najprv sa objavili dve petície proti jej utajovaniu (jednu podpisujú dokonca samotní pedagógovia Univerzity Mateja Bela) a nakoniec sa ozval aj rektor UMB Vladimír Hiadlovský, ktorý o tejto veci celé tri týždne mlčal.

„Univerzita Mateja Bela je inštitúcia, ktorá dodržiava zákony a ctí si akademické hodnoty, etiku a morálku. Vedenie UMB preto vyzýva Andreja Danka, aby svoju rigoróznu prácu sprístupnil,“ uviedol rektor v sobotu v oficiálnom stanovisku.

Výsledky právnych analýz však podľa rektora ukázali, že „UMB je v zmysle autorského zákona povinná rešpektovať žiadosť autora o nesprístupňovanie rigoróznej práce“ a „podľa platnej legislatívy je poskytovanie údajov zo strany univerzity výrazne obmedzené“.

Na rade je teda predseda parlamentu. Držme mu palce, aby otvorenosť, ktorú presadzuje vo vzťahu k Moskve, prejavil aj vo vzťahu k rigoróznej práci.

2. Vyhrali, tak môžu všetko

Dve udalosti pripomenuli pozoruhodnú myšlienku bývalého predsedu NR SR Pavla Pašku „Vyhraj voľby, môžeš všetko“.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie