Denník N

Kozák rezignoval z postu trénera futbalovej reprezentácie

Ján Kozák. Foto – TASR
Ján Kozák. Foto – TASR

Ján Kozák na vlastnú žiadosť skončil ako tréner slovenskej futbalovej reprezentácie. Oznámenie prišlo deň po prehre 1:2 s Českom v Lige národov.

V utorkovom prípravnom zápase vo Švédsku povedie mužstvo Kozákov asistent Štefan Tarkovič.

Informáciu potvrdil Slovenský futbalový zväz na svojom webe.

„Bol skalopevne presvedčený, že to chce urobiť,“ povedal Ján Kováčik, prezident Slovenského futbalového zväzu, pre RTVS.

„Povedal mi, že chce skončiť a nevie si predstaviť, aby ďalej pokračoval, a ja som to akceptoval,“ dodal Kováčik.

Podľa informácií českého webu iDnes.cz Kozák odstúpil pre problémy vnútri mužstva. Kozák mal v minulosti konflikt s Miroslavom Stochom, ktorého od Eura 2016 do reprezentácie nenominoval.

Slovensko má už len teoretickú šancu na triumf v 1. skupine B-divízie Ligy národov. Slováci prehrali na Ukrajine (0:1) aj v Trnave s Českom (1:2). Ukrajinci majú v trojčlennej skupine šesť bodov, Česi tri a Slováci nula. Odohrajú ešte dva zápasy.

Slováci tak budú bojovať zrejme už len o to, aby nevypadli do C-divízie Ligy národov. Ak by sa im to nepodarilo, nielenže by si v jej budúcej edícii zahrali proti menej atraktívnym súperom, ale pri žrebe kvalifikácie Euro 2020 by ich ťahali z tretieho koša.

„Trénerovi Kozákovi sa chcem poďakovať za päťapolročnú prácu pri národnom mužstve a v prospech slovenského futbalu,“ povedal Ján Kováčik, prezident Slovenského futbalového zväzu.

Kozák bol najdlhšie pôsobiacim trénerom pri slovenskom národnom tíme. Oficiálne ho vymenovali do funkcie 2. júla 2013.

Mužstvo viedol v 54 zápasoch, z toho jeho zverenci v 29 zvíťazili, v 10 remizovali a v 15 prehrali so skóre 80:48.

Kozák priviedol reprezentáciu prvýkrát v histórii Slovenska na záverečný turnaj Eura. Šampionát bol vo Francúzsku v roku 2016, kde Slováci postupne prehrali s Walesom 1:2, zdolali Rusko 2:1, remizovali s Anglickom 0:0 a v osemfinále podľahli Nemecku 0:3.

V kvalifikácii na majstrovstvá sveta 2018 slovenským futbalistom tesne unikol postup do baráže, keď v tabuľke mužstiev na druhých priečkach skončili na 9. mieste, do baráže postúpilo osem tímov.

Prehľad doterajších hlavných trénerov SR:

  • Jozef Vengloš (od 6. apríla 1993 do 15. júna 1995)
  • Jozef Jankech (od 4. júla 1995 do 23. októbra 1998)
  • Dušan Galis (od 1. januára 1999 do 23. februára 1999)
  • Jozef Adamec (od 26. februára 1999 do 30. novembra 2001)
  • Ladislav Jurkemik (od 1. februára 2002 do 31. decembra 2003)
  • Dušan Galis (od 1. januára 2004 do 12. októbra 2006)
  • Ján Kocian (od 2. novembra 2006 do 30. júna 2008)
  • Vladimír Weiss st. (od 7. júla 2008 do 31. januára 2012)
  • Stanislav Griga a Michal Hipp (od 26. apríla 2012 do 13. júna 2013)
  • Ján Kozák st. (od 2. júla 2013 do 14. októbra 2018)

Dočasne viedli SR aj Dušan Radolský (od 23. októbra 1998 do 10. novembra 1998), Anton Dragúň (od 17. novembra 1999 do 25. novembra 1999), Michal Hipp (od 29. februára 2012)

Liga národov

Teraz najčítanejšie