Denník N

Elektrické kolobežky znervózňujú vodičov a chodcov, polícia ich chce obmedziť

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ministerstvo vnútra pre ne chystá zmeny v cestnom zákone. Ako ich chcú riešiť štyria hlavní kandidáti na primátora Bratislavy?

Dosahujú rýchlosť až 25 kilometrov za hodinu, sú obratnejšie ako bicykle a neplatia pre ne ani pravidlá ako pre cyklistov. Jeden úsek cesty môžete na elektrickej kolobežke prejsť po ceste, potom prejdete cez priechod na chodník a pokračujete ďalej medzi chodcami.

Elektrické kolobežky sú nový trend dopravy – okrem toho, že sú pohodlné a často aj skladné, sú stále dostupnejšie. V obchodoch kúpite základnú kolobežku už za približne 300 eur, čo je porovnateľná suma s ročnou električenkou.

Veronika Suváková (28) z Bratislavy jazdí na elektrickej kolobežke od septembra. S manželom majú jedno auto, no po jej materskej potrebovala byť Veronika mobilnejšia a cesta do práce v Živici na Búdkovej jej s MHD trvala až 45 minút.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Lepšie ako bicykel

„Kolegyňa chodí na bicykli, ale bývam na kopci a pracujem na ešte väčšom kopci. Moje fyzické zdatnosti a praktické dôvody ako chýbajúca sprcha v práci ma nepresvedčili pre bicykel,“ hovorí Veronika. „Snažím sa šetriť životné prostredie, ale kolobežku som si vybrala najmä pre mobilitu, cesta mi trvá iba 25 minút.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bicyklovanie v Bratislave

Slovensko

Teraz najčítanejšie