Denník N

Ekonomické plány britských labouristov: červený úsvit sa (asi) nekoná

John McDonnell na septembrovom kongrese Labouristickej strany. Foto - AP
John McDonnell na septembrovom kongrese Labouristickej strany. Foto – AP

Za ekonomický program labouristov je zodpovedný človek, ktorý sa kedysi označoval za marxistu a chcel zničiť kapitalizmus.

Autor je ekonóm, Prognostický ústav SAV

Ešte pred dvoma rokmi mala v prieskumoch verejnej mienky britská konzervatívna strana pred labouristami náskok 20 percent. Dnes sú preferencie voličov takmer vyrovnané. Je možné, že po budúcich voľbách už budú v Británii vládnuť labouristi. Čo by táto zmena znamenala pre Britániu a Európu? Labouristi sú v Európe jednou z posledných strán, ktoré majú konzistentný a detailne prepracovaný volebný program pre ľavicových voličov.

Jeremyho Corbyna, vodcu labouristov, britské tabloidy portrétujú v leninskej čiapke s červenou hviezdou. Za ekonomický program strany je zodpovedný John McDonnell, pravdepodobný budúci minister financií. McDonnell sa kedysi hrdo označil za marxistu. Vyhlásil tiež, že jedným z jeho cieľov je „zničiť kapitalizmus“. Čaká Britániu po brexite „červený úsvit“?

John McDonnell predstavil ekonomický program labouristov na septembrovej straníckej konferencii. Záujem o britského ekonomického Che Guevaru bol veľký. Na marxistického revolucionára bol však McDonnell pozoruhodne krotký. Prítomných novinárov a delegátov unudil prezentáciou 200-stranového ekonomického dokumentu.

Čaká Britániu zatepľovanie?

Väčšinu plánov by mohol predniesť hociktorý radový expert zo Svetovej banky. Treba investovať do infraštruktúry. Vláda potiahne vysokorýchlostnú železničnú trať z Londýna do Birminghamu a potom do Leedsu a Manchesteru. Prečo nie? Podobné trate už dávno prevádzkujú Francúzsko a Nemecko, ale aj Španielsko, Rusko a Turecko. Je zvláštne, že Británia ju ešte nemá.

Vášne nevzbudzujú ani plánované investície do zatepľovania budov. Skôr naopak. Vytvoria pracovné

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie