Denník N

Keď dieťa po večeroch učí mamu alebo ako je to v rodinách imigrantov, ktorých deti sa už narodili v novej krajine

Foto - Flickr.com/English Embassy Jerusalem
Foto – Flickr.com/English Embassy Jerusalem

Je úplne bežné, že druhá generácia imigrantov hovorí lepšie jazykom krajiny, do ktorej ich rodičia prišli. Je to aj prípad Ivanovej rodiny v Írsku.

„Keď sme prišli s manželkou do Írska, vedeli sme po anglicky veľmi málo. Ani jeden z nás nemal z angličtiny maturitu, hoci ako som neskôr na príkladoch iných ľudí zistil, ani to ešte negarantuje to, že sa budete vedieť dohovoriť. Oveľa dôležitejšie je asi to, že keď sme prišli, cítili sme sa ako poslední hlupáci. Nerozumeli sme skoro nič, a keďže sme potrebovali prácu, lebo peniaze sa nám rýchlo míňali, hľadali sme ju tam, kde sme rozumeli. Manželka v poľskom mimimarkete, kde dokladala regály, ja v partii krajanov a Čechov. Robili sme prerábky bytov a domov v Limericku a v Dubline. Doma sme sa rozprávali po slovensky, chodili sme do kostola, kde slúžil poľský kňaz, a voľné chvíle sme trávili so spolupracovníkmi, s našimi,“ rozpráva Ivan, ktorý je v Írsku dvanásť rokov.

Hoci si neskôr našli lepšie zamestnanie aj miestnych priateľov, Ivan uznáva, že po anglicky stále nevedia dobre. Minulý rok si vybavoval dôležité veci v banke a radšej si zaplatil tlmočníčku, aby mu pomohla pri komunikácii s úradníkom, aj preložila, čo mu nebolo celkom jasné v zmluvách.

Rozumie tvoj otec?

Ivan má 10-ročného syna. Narodil sa v Dubline, chodil tam do škôlky, teraz je školák. „Smejeme sa a hovoríme, že je hovorca rodiny. Po anglicky hovorí bez slovenského prízvuku, niekedy mi prekladá, keď nepoznám nejaké slovo. A minule ma aj zahanbilo, keď sme boli na stretnutí s učiteľkou a tá sa syna viackrát pýtala, či otec dobre rozumie, že či nebude lepšie, keď bude hovoriť pomalšie,“ opisuje Ivan.

Syn podľa neho hovorí aj po slovensky, ale nie tak dobre ako po anglicky, robí chyby v rodoch či pádoch. „Doma s nami hovorí po slovensky, vonku po anglicky, lebo chce zapadnúť,“ tvrdí Ivan, ktorý získal aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie