Denník N

Lesníci spísali výzvu Odmietame, poukazujú na zbabelé mlčanie a nečestné praktiky

Lesník Matúš Hríbik a smrek vysadený človekom. Foto N – Andrej Bán a Tomáš Benedikovič
Lesník Matúš Hríbik a smrek vysadený človekom. Foto N – Andrej Bán a Tomáš Benedikovič

V reakcii na článok Denníka N o horárovi Matúšovi Hríbikovi z Telgártu spísalo jedenásť lesníkov nezvyčajne ostrú výzvu.

Lesníci, ktorí sa priamo v teréne starajú o prírodu a sadia stromy, sa postavili proti vedeniu štátneho podniku Lesy SR. Jedenásti lesníci podpísali výzvu Odmietame.

Ako signatári píšu hneď v úvode, obracajú sa do vlastných, lesníckych radov, nie na vysokých predstaviteľov lesníctva. Tí už podľa výzvy Odmietame (jej plné znenie je pod článkom) „definitívne potvrdili nemohúcnosť voviesť našu profesiu do sféry prirodzenej celospoločenskej úcty“.

Pre štátne Lesy SR je to po občianskej kampani My sme les ďalšia nepríjemná spätná väzba.

Príbeh odvážneho lesníka

Impulzom na výzvu je príbeh horára Hríbika, ktorý odvážne poukázal na ničenie viac ako 20-tisíc sadeníc stromčekov. Za to si namiesto pochvaly od nadriadených vyslúžil celú „paletu“ nepochopiteľných reakcií – od absurdného obvinenia, že on sám sadenice kradol, po jeho údajné ľudské zlyhania a tvrdenia, že útočí na vlastný podnik. Dokonca mu chodili vyhrážky, že dostane „na bendžo“ a že mu zhorí dom.

Hríbik neuhol. Trvá na svojom, pričom Lesy SR, ktoré praktiky ničenia stromčekov zametali pod koberec, k závažným zisteniam z článku mlčia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Trochu oheň, trochu voda, nová kniha Andreja Bána

zobraziť

Slovenské lesy

Teraz najčítanejšie