Denník N

Ficov prejav na pamiatku padlých vojakov? To si tí vojaci nezaslúžia, myslí si politológ

Predseda Národnej rady Peter Pellegrini, prezident Andrej Kiska a premiér Robert Fico na ceremoniáli k 70. výročiu konca druhej svetovej vojny na vojenskom cintoríne v Liptovskom Mikuláši. Foto - Tasr
Predseda Národnej rady Peter Pellegrini, prezident Andrej Kiska a premiér Robert Fico na ceremoniáli k 70. výročiu konca druhej svetovej vojny na vojenskom cintoríne v Liptovskom Mikuláši. Foto – Tasr

Premiér mal prísť iba položiť veniec a pohovoriť o význame porážky fašizmu, nie robiť vyhlásenia o zásluhách Červenej armády a o svojej ceste Moskvy, myslí si politológ.

Hádky o tom, či ísť, alebo neísť oslavovať koniec druhej svetovej vojny do Ruska po tom, čo anektovalo Krym, nepatria na slávnostný ceremoniál uctenia si pamiatky obetí.

Približne takto zhodnotil piatkový výstup premiéra Roberta Fica na slávnostnom ceremoniáli na vojenskom cintoríne v Liptovskom Mikuláši pri príležitosti 70. výročia konca druhej svetovej vojny politológ Grigorij Mesežnikov.

Fico sem prišiel s ostatnými štátnikmi vzdať česť padlým, pred vojnovými veteránmi nešetril silnými slovami.

„Pripadá mi zvláštne a nedôstojné, že sa z témy osláv 70. výročia konca druhej svetovej vojny stala politická téma. Nemiešajme účelovo minulosť a súčasnosť, nevytvárajme nezmyselné konštrukcie, pretože nemôžu obstáť vo svetle historických faktov. Nikto na svete nemôže spochybniť skutočnosť, že najväčší podiel na páde fašizmu mala vtedajšia Červená armáda,” vyhlásil premiér.

Dodal, že pôjde zapáliť sviečku na hrob neznámeho vojaka do Moskvy. „A to aj urobím,“ vyhlásil Fico.

Znesvätil pamiatku?

„Myslím si, že vojaci, ktorí sú tam pochovaní, si to nezaslúžia. Tu sa znesväcuje pieta,“ okomentoval premiérov výstup Mesežnikov.

Politológ tiež hovorí, že správny postup by bol asi taký, keby sa tieto veci riešili na inom mieste a v inom čase, napríklad na tlačovej konferencii. Na cintorín by už mal premiér len priniesť vence a pojednať o význame porážky fašizmu. Podobne to urobil prezident Andrej Kiska.

Navyše, nie je jasné, prečo Fico koná ako koná. Nepotvrdzuje sa, že by mu jeho rétorika o Rusku pomáhala s voličskými hlasmi. Veľký ohlas to nevzbudzuje ani v Rusku či v Únii, kde sú všetci zvedaví na konkrétne kroky vlády v dôležitých rozhodnutiach.

Buď to má premiér takto „zvnútornené“, alebo sa snaží prehlušiť kauzu typu Váhostav, vyplýva z politológových slov. Ak to myslí s účasťou na oslavách v Moskve vážne, mal by verejne skritizovať lídrov krajín Únie, pretože tí sa do Ruska nechystajú, dodal Mesežnikov.

Fico pôjde na demonštráciu sily agresora

Nepovažujú za vhodné chodiť oslavovať koniec vojny do krajiny, ktorá anektovala Krym, a teda vojnu podporuje. Nejasné je to zatiaľ u gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa.

“Historický fakt je to, že Rusko anektovalo Krym a podporuje vojnu,” okomentoval Ficov slávnostný prejav politológ zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba.

Premiérovi tiež pripomína, že Rusko chce na oslave demonštrovať svoju vojenskú silu na historicky najväčšej vojenskej prehliadke.

Navyše, Rusko podľa Dulebu monopolizuje právo oslavovať koniec druhej svetovej vojny. Aj keď ešte nie sú definitívne spočítané obete, Sovietsky zväz prišiel vo vojne asi o 26 miliónov ľudí, ale z toho viac než polovica bola len z Ukrajiny či Bieloruska. Dokopy v týchto krajinách vyhaslo 14 miliónov ľudských životov, väčšina z Ukrajiny.

Zabúdať netreba ani na to, že napríklad Ukrajinou dvakrát prešiel vojenský front.

Aj keby sa novinári postavili na hlavu

Premiér podľa agentúry TASR v Liptovskom Mikuláši rozprával aj o tom, že jeho cestu do Moskvy podporili aj ďalší ľudia, ktorí si prišli na cintorín uctiť obete druhej svetovej vojny. Zrejme mal na mysli veteránov.

Podľa neho cestu do Moskvy považujú za správnu. „Rád to v mene týchto ľudí urobím,“ dodal s tým, ide o jeho hodnotovú výbavu a do Moskvy pôjde, aj keby sa novinári „postavili na hlavu.“

2. svetová vojna

Teraz najčítanejšie