Denník N

Výživové doplnky dokážu ovplyvniť bojaschopnosť imunitných buniek už v kostnej dreni

Foto - Flickr.com/NIAID
Foto – Flickr.com/NIAID

Nová štúdia o vplyve výživových doplnkov na imunitu má potenciál prepisovať učebnice.

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

Iste ste už čítali alebo počuli o všelijakých výživových doplnkoch. A možno ich aj užívate. Sami alebo pod dohľadom osobného trénera. V pribalených letákoch, ale aj na internetových stránkach sa o nich dozviete, o koľko percent zlepšujú imunitu a ako veľmi prospievajú nášmu zdraviu. Priznám sa, doteraz som bol k takému druhu potravy dosť skeptický, ale hovoril som si – nepomáha, ale nepoškodí. Mnohé z nich sú totiž oficiálne schváleným liekom. A aj som nejaké skúsil.

Po najnovšom článku uverejnenom v slávnom vedeckom časopise Cell, opisujúcom efekt beta-glukánu, ktorý bežne dostať v lekárňach, na imunitné bunky, som pripravený zmeniť názor pozitívnym smerom. Tento článok má však potenciál nielen meniť názor jednotlivca na výživové doplnky, ale meniť dokonca aj učebnice.

Odkedy v roku 1796 anglický lekár Edward Jenner uskutočnil prvú vakcináciu proti pravým kiahňam, odhalili toho jeho nasledovníci imunológovia o našom imunitnom systéme naozaj veľa. A ako to už býva, keď múdri ľudia získajú nejaké informácie, začnú vytvárať dogmy.

Hrdinovia našej obranyschopnosti

Podľa jednej z takýchto základných dogiem imunológie vznikajú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie