Denník N

tl;dr: Filter na cigarete je najväčší podvod v dejinách civilizácie

Prečítal som za vás v zahraničnej tlači.

#nofilter Odhodené filtre z cigariet patria medzi najotravnejší a najčastejšie zbieraný odpad. Na čo v cigaretách vlastne sú? Nie na to, aby boli cigarety menej škodlivé: filtre nefiltrujú takmer nič a škodlivosť cigarety prakticky vôbec neznižujú. Dôvody, prečo majú cigarety filtre, sú tieto:

  1. Výroba filtra nestojí takmer nič.
  2. Keď sa pridal k cigarete filter, zmenšilo sa množstvo tabaku, takže výroba rovnako veľkej cigarety s filtrom je lacnejšia ako bez filtra.
  3. Zákazníci si omylom myslia, že filtre niečo filtrujú a cigarety sú s nimi menej škodlivé. („Ilúzia filtrácie je rovnako dôležitá ako skutočná filtrácia,“ píše sa v internom dokumente tabakovej spoločnosti Philip Morris z roku 1963.)

„Filtre sú najsmrteľnejší podvod v dejinách ľudskej civilizácie,“ povedal profesor Stanfordskej univerzity Robert Proctor. Filtre sú geniálny vynález z čias, keď sa prvýkrát začalo o škodlivosti cigariet hovoriť, a tabakové firmy nútené reagovať na svoje lži o bezpečnosti cigariet sa rozhodli pre jedinú možnú logickú vec: budú klamať znova, ale tentokrát o tom, že s filtrom je to už menej škodlivé.

Prečo inak filter sčernie, keď fajčíte? Nie preto, že by zachytával škodliviny, ale preto, že jeho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

tl;dr zo zahraničnej tlače

Svet

Teraz najčítanejšie