Denník N

Ak bol masovým strelcom moslim, časť ľudí vinila náboženstvo. Pri kresťanovi vinili duševnú poruchu

Foto - Fotolia
Foto – Fotolia

Psychológovia otestovali postoje ľudí k masovým strelcom, moslimom či kresťanom. Zistili, že účastníci experimentov boli na moslimov prísnejší.

Ľudia bežne uplatňujú „dvojité štandardy“, keď hodnotia správanie iných – ak sú zo skupiny, s ktorou sa identifikujú, všeličo im prepáčia, zatiaľ čo na zástupcov opačného tábora sú obzvlášť prísni.

Napríklad v staršom výskume sociológa Andreja Findora z Univerzity Komenského a jeho tímu dali ľuďom prečítať príbeh o rodičovi, ktorý pracuje načierno, a o jeho rodine, ktorá poberá sociálne dávky.

Príbeh bol vždy rovnaký s výnimkou mena, ktoré bolo buď stereotypne slovenské, alebo rómske.

Keď sa vedci pýtali na dôvody neľahkej situácie rodiny, respondenti uvádzali, že ak bol bez práce Róm, bolo to najmä jeho vinou. No ak bol bez práce Slovák, vinu preniesli na nepriaznivé vonkajšie okolnosti, napríklad vysokú nezamestnanosť.

Keď ľudí vyzvali, aby si spomenuli na výšku dávok, ktorú v príbehu poberala slovenská a rómska rodina, výrazne ju navyšovali, ak išlo o Rómov, no znižovali, ak išlo o Slovákov.

Ako píšu o náboženstve

Psychológ Brett Mercier z kalifornskej univerzity v Irvine a jeho tím skúmali, či podobné dvojité štandardy ľudia uplatňujú aj v prípade masovej streľby, ktorú spácha moslim alebo stúpenec iného náboženstva, najmä kresťanstva.

Článok vyšiel online v týchto dňoch v časopise Psychology of Violence.

Autori v ňom píšu, že ak je strelcom moslim, často sa hovorí najmä o náboženstve a terorizme, no ak je strelcom beloch a príslušník iného náboženstva, hovorí sa hlavne o duševnej chorobe útočníka.

Napríklad v roku 2015 zastrelil beloch Dylann Roof v kostole v Charlestone v Južnej Karolíne deväť ľudí a niektoré médiá a politici odmietali hovoriť o čine ako o terorizme a namiesto toho zvaľovali vinu za skutok na duševnú poruchu strelca.

Pritom Roof dlhodobo hlásal rasovú neznášanlivosť a všetky obete jeho vyčíňania boli čiernej pleti.

Na druhej strane, keď v tom istom roku v meste Chattanooga v Tennessee zastrelil moslim piatich členov americkej armády, viaceré americké médiá ignorovali dlhodobé duševné problémy strelca a zdôrazňovali skôr jeho náboženstvo. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie