Denník N

Rokujme verejne a dajme dôchodok každému, kto si odrobí 40 rokov, odkazuje Matovič Smeru

Igor Matovič. Foto N - Tomáš Benedikovič
Igor Matovič. Foto N – Tomáš Benedikovič

Smer hľadá hlasy na schválenie dôchodkového stropu a od šéfa OĽaNO chce, aby svojim poslancom dal pri hlasovaní voľnú ruku.

Igor Matovič (OĽaNO) vyzval Smer, aby si ešte pred utorňajším hlasovaním o ústavnom zákone o strope na dôchodkový vek spolu sadli, no za podmienky, že by na rokovaní mohla byť aj verejnosť.

Matovič chce rokovať o jeho návrhu, podľa ktorého každý, kto odpracuje aspoň 40 rokov, by mohol ísť do dôchodku podľa vlastnej ľubovôle. Teoreticky by tak dôchodok mohol poberať aj 56-ročný človek, ak pracoval od 16 rokov. Predčasný dôchodok by sa mu však krátil.

Návrh Smeru, ktorý ráta so stropom 64 rokov, pozerá podľa Matoviča na všetkých ľudí rovnostársky, pretože nerozlišuje, koľko rokov odpracovali.

Matovič si myslí, že Smer na podporu ústavného zákona, o ktorom sa má hlasovať v utorok, potrebuje zohnať už len jeden hlas.

Na schválenie ústavného zákona treba 90 hlasov, podľa Matoviča môže Smer rátať okrem poslancov SNS aj s podporou Sme rodina, Kotlebovej ĽSNS, troch odídencov od Kollára (Peter Marček, Martina Šimkovičová, Rastislav Holúbek) a „tam sa to končí“.

Matovič vraví, že Smer by mohol zabezpečiť chýbajúci hlas od 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie