Denník N

Vynálezca havaroval s lietajúcim autom, zachránil ho padák

Aeromobil. Foto - aeromobil.com
Aeromobil. Foto – aeromobil.com

Stroj sa dostal do vývrtky a začal sa rútiť k zemi. Jeho vynálezca Klein podľa svedkov stihol aktivovať padák, ktorý náraz stlmil.

Dizajnér a vynálezca Štefan Klein havaroval so svojím aeromobilom pri nitrianskom letisku v Janíkovciach. Stroj sa dostal do vývrtky a začal sa rútiť k zemi. Klein podľa svedkov stihol aktivovať padák, ktorý náraz stlmil. Do sanitky prešiel po vlastných, previezli ho do nemocnice.

Podľa informácií denníka SME, má Aeromobil poškodenú prednú časť a zlomené krídlo.

Na mieste zasahovali štyri hasičské vozidlá a desať hasičov, informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre Viliam Pánsky.

Hasiči momentálne zabezpečujú miesto pádu lietadla a vykonali protipožiarne opatrenia.

Podľa očitých svedkov vodič sa zhruba z výšky zhruba 300 metrov dostal padákom bez výraznejších zranení.

Spoločnosť AeroMobil predstavila aeromobil len nedávno na viacerých svetových výstavách, na ktorých vzbudila značný rozruch. Konštruktér Štefan Klein na jeho vývoji pracuje vyše štvrťstoročie. Schopnosti lietajúceho auta testoval nad Nitrou takmer denne.

Prvý stroj plánuje dostať na cesty a do vzduchu v roku 2017, jeho cena by mala byť porovnateľná so superšportovými vozidlami.

Pohyb vozidla vo vzduchu zabezpečuje tlačná vrtuľa. Cestovná rýchlosť má dosiahnuť 200 kilometrov za hodinu a dolet 700 kilometrov. Spotreba na hodinu letu dosahuje 15 litrov. Na ceste dosiahne podľa údajov zverejnených výrobcom maximálnu rýchlosť 160 kilometrov za hodinu. Vozidlo sa zmestí na bežné parkovacie miesto, tankuje obyčajný benzín a používa sa na bežných cestných komunikáciách.

Po rozložení krídiel je AeroMobil pripravený vzlietnuť, po ich zložení sa stáva autom.

Stanovisko spoločnosti AeroMobil k testovaciemu letu

Dnes po 18:00 počas plánovaného testovacieho letu lietajúceho auta AeroMobil pilot približne vo výške 300 metrov aktivoval bezpečnostný padák a AeroMobil pristál v lokalite letiska Nitra.

Vynálezca a testovací pilot Štefan Klein neutrpel žiadne zranenia a prototyp AeroMobil 3.0 je len mierne poškodený, čím sa potvrdila účinnosť integrovaného bezpečnostného zariadenia – padáku, na ktorom pristál celý AeroMobil vrátane pilota.

Skúsenosť a údaje z tohto testovacieho letu budú vyhodnotené a implementované v ďalšom vývoji lietajúceho auta.

Teraz najčítanejšie