Denník N

MediaBrífing: Facebook si chce šplhnúť, a tak urobil čistky. Zas iba naoko

MediaBrífing je piatkový newsletter o všetkom dôležitom v médiách a žurnalistike. Tento týždeň sa okrem iného dočítate:

  • Facebook zakazuje klamstvá o voľbách, zablokoval stovky účtov a stránok.
  • Google vraví, že nový cenzurovaný vyhľadávač pre Čínu funguje výborne.
  • Twitter zverejnil 10 miliónov príspevkov od ruských a iránskych trollov.
  • Egypt používa zákon o falošných správach proti ženám hovoriacim o sexuálnom obťažovaní.

Necelé tri týždne pred voľbami do amerického Kongresu vytvára Facebook dojem, že má situáciu pod kontrolou a prípadné pokusy o zneužitie sociálnej siete na ovplyvnenie hlasovania kruto potrestá. Aj preto v uplynulých týždňoch ohlásili DVE SPRÁVY, ktoré však majú svoje ALE.

Prvá správa. Facebook bude blokovať nepravdivé informácie o hlasovaní. Zakázané tak budú zavádzajúce informácie o tom, ako sa dá voliť, správy o násilí či dlhých radoch pred volebnými miestnosťami. Teda také príspevky, ktoré by ľudí mohli odradiť ísť dať svoj hlas. K dispozícii má byť aj nový spôsob, akým môžu ľudia upozorniť na nepravdivé informácie o voľbách.

Už od roku 2016 Facebook zakazoval nepravdivé príspevky o dátume a mieste konania volieb, rozsah zakázaných príspevkov teraz rozširuje.

Ale. Zaujímavé na tom je, že Facebook normálne nezakazuje šírenie dezinformácií. Aj to je dôvod, prečo na ňom môžu konšpiračné weby úspešne fungovať. Manažéri Facebooku ich pôsobenie na sieti obhajujú a vytrvalo odmietajú zasiahnuť. A keď v auguste predsa len začali blokovať známeho šíriteľa konšpiračných teórií Alexa Jonesa, nebolo to pre klamstvá, ale za šírenie nenávisti.

Dezinformácie zakázané neboli, akurát ak ich fact-checkeri odhalili, Facebook obmedzil ich ďalšie šírenie. V prípade volieb sa už však stáva arbitrom pravdy a vyslovené lži zakazuje. To je veľká zmena vo fungovaní tejto sociálnej siete.

Druhá správa. Facebook odstránil 559 stránok a 251 účtov, ktoré mali šíriť politický spam. Firma zasiahla proti sieti stránok a účtov, ktoré sa vraj koordinovali a zavádzali verejnosť o tom, kto sú a čo robia. Postihnutí boli aj tí, ktorí šírili spam za účelom zarábania peňazí, a tí, ktorí šírili obsah „nerozoznateľný od legitímnej politickej diskusie“.

Mnohí zablokovaní vraj používali falošné účty alebo účty vystupujúce pod rovnakým menom, šírili kvantum obsahu s cieľom zvyšovať návštevnosť webov. Navyše vraj používali techniky, vďaka ktorým vyzeral ich obsah zaujímavejší, ako v skutočnosti bol, vysvetlil Facebook na blogu.

Ale. Takéto odôvodnenia sú veľmi problematické a pokrytecké. Facebook zarába miliardy dolárov tým, že využíva osobné údaje svojich používateľov, no zrazu blokuje stránky s odôvodnením, že používajú sociálnu sieť aj preto, aby zarábali peniaze?

Ak chce Facebook rušiť stránky, ktoré vraj šírili obsah „nerozoznateľný od legitímnej politickej diskusie“, mal by asi povedať, ako má legitímna politická diskusia vyzerať. Vágna definícia spamu je tiež problémom.

Médiá – napríklad Washington Post či Buzzfeed – priniesli reakcie administrátorov viacerých stránok, ktorí netušia, prečo boli zablokovaní. Vraveli, že sú normálni aktivisti. „Rád by som dodržiaval podmienky Facebooku, keby som vedel, aké vlastne sú,“ povedal jeden z nich.

Facebook navyše opäť predviedol svoju povestnú transparentnosť a odmieta zverejniť, ktoré stránky boli zablokované. Web Western Journal sa pokúsil zostaviť ich zoznam, spísal ich už vyše 200.

Tieto čistky sú pokrytecké aj preto, že sa týkajú len USA. Urobené boli z marketingových dôvodov a len preto, že sa blížia voľby. Inde Facebook žiadne výraznejšie opatrenia nerobí. Nielenže falošné účty a pochybné stránky aktívne a úspešne nevyhľadáva, ale administrátori nie sú schopní zasiahnuť ani vtedy, keď sú na problém upozornení. Denník N napríklad pred vyše mesiacom zamestnancov Facebooku upozornil na takmer 700 falošných profilov, ktoré pôsobia na Slovensku a Česku. Stále sú všetky online. Tento týždeň sme nahlásili tri desiatky ďalších falošných účtov, ktoré zasahujú aj do kampane pred komunálnymi voľbami. Zablokované neboli. Podrobnosti prinesieme v najbližších dňoch.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Facebook

MediaBrífing

Teraz najčítanejšie