Denník N

Informačná vojna na saudskoarabský spôsob

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Nie sme ďaleko od času, keď bude pre množstvo ľudí rizikom používať sociálne médiá. Nakoniec, už sme dosiahli bod, keď odhaľujú už len veľmi málo o tom, čo si ľudia v skutočnosti myslia a čomu veria.

Niekoľko posledných dní bol saudskoarabský Twitter zaplavený vlasteneckými odkazmi. Tamojší užívatelia k nim pripájali hashtagy vyjadrujúce lásku k vládcovi Mohamedovi bin Salmanovi a navzájom sa povzbudzovali v tom, že prestanú sledovať nepriateľov národa. Arabský hashtag preložený do angličtiny ako „#unfollow enemies of the nation“ sa začal masovo objavovať v utorok o deviatej ráno a vrchol jeho používania nastal okolo piatej poobede. V stredu sa na Twitteri objavil 103-tisíckrát.

Deväť falošných na jedného skutočného

Dôvodom tejto vlny mohlo byť, že sa občania Saudskej Arábie, ktorí podľahli celonárodnému rozhorčeniu, vrhli na svoje smartfóny, aby ukázali svoju podporu pre korunného princa, keď to najviac potreboval. Zmiznutie a zrejme aj vražda komentátora Washington Post Džamála Chášukdžího, ktoré sprevádzali zvlášť príšerné okolnosti, medzinárodnej povesti kráľovskej povesti nijako nepomohlo. Ale rovnako je možné, že tieto hashtagy na Twitteri uverejňovali boty – falošné počítačové účty, ako aj platení profesionálni internetoví trollovia.

Po tom, čo prezident Donald Trump navštívil minulý rok Rijád, zistil expert na krajiny Perzského zálivu z Exeterskej univerzity Marc Owen Jones povahu účtov nadšene vítajúcich amerického prezidenta v Saudskej Arábii. Ako mi povedal: „V ôsmich až v deviatich prípadoch z desiatich šlo o boty.“

„Priatelia“ vlády na Facebooku

Napriek svojim stredovekým aspektom je Saudská Arábia v tomto ohľade úplne moderným autoritárskym štátom. V priebehu niekoľkých posledných rokov saudskoarabská vláda do detailov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vražda Džamála Chášukdžího

Komentáre

Teraz najčítanejšie